Inšpirovala Anna Wintour štýl Carrie Bradshaw?

| máj 29, 2017

V módnom svete nekoluje veľa notoricky známych konšpiračných teórií. O to zaujímavejšie je, keď sa nejaká dostane na pretras. Voilà, ten čas práve nastal – americký magazín Man Repeller prišiel s informáciou, že jedna z najikonickejších postáv sveta ženských filmov je inšpirovaná reálnou osobou, teda, prinajmenšom pokiaľ ide o jej vycibrený štýl, ktorý dodnes obdivujú fanúšičky po celom svete. 

Inšpirovali sa tvorcovia Carrie Bradshaw štýlom Anny Wintour? Porovnanie ich outfitov to viac ako naznačuje.

Reč je, samozrejme, o Carrie Bradshaw. Hlavná hrdinka dnes už kultového seriálu Sex v meste, stvárnená herečkou Sarah Jessica Parker, je považovaná za priekopnícky charakter v nejednej oblasti. Módni odborníci dodnes vyzdvihujú predovšetkým jej unikátny štýl, ktorým tvorcovia seriálu nielen nastavili úplne novú laťku v stylingu televíznych produkcií (za drvivú väčšinu kreácii by sa Carrie nemusela hanbiť ani dnes), ale poslúžila ako vzor pre mnohé ženy i ďalšie podobne ladené projekty. Novinárka, ktorá v šiestich sezónach (to činí dohromady 94 epizód) riešila len dizajnérske oblečenie a mužov, si získala státisíce fanúšikov po celom svete, seriál sa dočkal dvoch celovečerných spracovaní a zabezpečil Carrie Bradshaw nezmazateľné miesto v módnej histórii.

Za jej štýlovou podobou stojí pritom jediná osoba: legendárna newyorská stylistka Patricia Field. Kostýmy k tomuto seriálu neboli jej jediným majstrovským dielom, ktoré sa objavilo na televíznych obrazovkách. Neskôr sa postarala aj o outfity hereckého osadenstva k ďalšiemu kultovému filmu z módneho prostredia – Diabol nosí Pradu z roku 2006 a tiež k neskoršiemu seriálu Škaredá Betty

Kto však poslúžil ako ozajstná, živá inšpirácia? Tvorkyňa legendárneho štýlu fiktívnej novinárky to nikdy priamo neprezradila, pred rokmi však naznačila, že šlo o vplyvnú osobu z vrcholovej módnej branže. Kto by však hádal, že šlo (veľmi pravdepodobne) o rovno najvplyvnejšiu ženu módneho biznisu, Annu Wintour?!

S touto téoriou vyrukoval nedávno magazín Man Repeller a tvrdenia podložil aj pomerne rozsiahlou obrazovou analýzou: jej autorka, redaktorka Harling Ross, vzala fotky svetoznámej šéfredaktorky magazínu Vogue z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, teda obdobia, keď pomerne čerstvo šéfovala najvplyvnejšiemu módnemu periodiku planéty, a porovnala ich s outfitmi známej seriálovej novinárky. Výsledok prekvapuje viac, ako by ktokoľvek čakal.

Nielenže podobnosť štýlov týchto dvoch žien (reálnej a fiktívnej) je nepopierateľná, ale niektoré outfity dokonca vyzerajú, akoby boli okopírované takmer od hlavy po päty. Samozrejme, reč je o dobovom štýle Anny Wintour, ktorý razila koncom osemdesiatych a v priebehu deväťdesiatych rokov. Jej dnešný spôsob obliekania je citeľne konzervatívnejší a možno povedať, že na prelome milénií výrazne zmiernila aj chuť outfitovo experimentovať.

Štýl nesmrteľnej Carrie všetci poznáme. Je totiž nadčasový a experimentálny zároveň – tieto dva prívlastky sa však, paradoxne, zvyknú navzájom vylučovať. Trblietavé šaty, statement saká, enormné kožuchy (tento stylingový prvok ostal Anne dodnes), elegantné a nadčasové šaty slim siluety – všetky menované prvky nájdeme nielen v notoricky známom obrovskom šatníku obľúbenej Carrie, ale aj na dobových fotkách outfitov azda najmocnejšej ženy módneho sveta. Mohla byť skutočne jej inšpiráciou? Posúďte samé…

Foto: manrepeller.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, OSOBNOSTI

Comments are closed.