Život na levanduľový spôsob

| júl 30, 2017

Máloktorá rastlina je natoľko asociovaná s letným obdobím, ako práve levanduľa. Jej modrofialový kvet má krásnu vôňu a skutočne široké využitie s mnohými benefitmi, ktoré sa oplatí poznať. Levanduľová aróma dokonale prevonia vašu domácnosť a vnesie do nej nádych Stredomoria. Viete, v čom všetkom vie byť nápomocná?

Levanduľové kvety nemajú len dekoračný účinok – na zdravie pôsobia pozitívne v mnohých ohľadoch.

Proti stresu a depresii

Levanduľa je známa v prvom rade svojimi upokojujúcimi účinkami. Jej pomerne silná a uvoľňujúca aróma je vynikajúcim odbúravačom stresu a nepriaznivých psychických vplyvov každodenného stereotypu. Na tieto účely slúži predovšetkým levanduľový olej, ktorý sa používa do vonných lámp. Ešte lepším spôsobom je však mať túto rastlinu priamo doma – či už živú, alebo napr. v podobe bylinných vrecúšok, ktoré spoľahlivo naplnia miestnosť jej vôňou.

Kvalitnejší spánok

Je vedecky dokázané, že zložky, obsiahnuté v levanduľových kvetoch, nielenže pomáhajú zvyšovať kvalitu spánku (je to aj jeden z dôvodov, prečo sa napr. v levanduľou prevoňaných miestnostiach na dovolenke v Stredomorí cítime lepšie oddýchnutí), ale vďaka nim viete aj rýchlejšie zaspať. Na tieto účely je vynikajúci aromatický olej. Pozor, vyhnite sa lacným náhradám či sviečkam, ktoré levanduľovú arómu len napodobujú pomocou chemických prísad.

Pre krásnu pokožku

Blahodárne účinky tejto užitočnej rastliny ocení aj vaša pleť. Pripravte si z levandule homemade hydratačný prostriedok, ktorý pokožka ocení najmä v horúcom letnom období: hrsť levanduľových kvetov naložte do vody a nechajte aspoň hodinu a pol postáť. Následne zmes nalejte do rozprašovača a používajte na osvieženie pokožky úplne kedykoľvek. Získate jednoduchý hydratačný prostriedok, ktorý pomôže upokojiť pokožku po podráždení, spôsobenom vystaveniu na priamom slnku.

Bolesť hlavy

Upokojujúce a relaxačné účinky levandule sa dajú demonštrovať aj inak, ako pri spomínanom spánku či strese. Čaj z tejto rastliny je totiž skvelým bojovníkom nielen proti bežnej bolesti hlavy, ale aj migréne. Taktiež zlepšuje krvý tlak. Nebojte sa preto po ňom siahnuť aj v takýchto prípadoch.

Foto: thehealthcure.org

Tags:

Category: HOMEPAGE, ZDRAVIE a FIT

Comments are closed.