Ex = kamarát?

| august 13, 2017

Rozchod nie je nikdy príjemnou záležitosťou a vysporiadať sa s ním – zvlášť po dlhodobejšom vzťahu – nejaký čas trvá. Avšak to, čo nastane po ňom, je podľa odborníkov veľmi dôležité, ba čo viac: dokáže o jeho aktéroch prezradiť veľa. Najnovší výskum, týkajúci sa vzťahov, opäť len potvrdil to, čo sa vie už dávno – len sa o tom nahlas nehovorí. 

Udržiavate kamarátsky vzťah s bývalým partnerom? To, čo to o vás vypovedá, nie je práve lichotivé.

Pokiaľ ide o vysporiadanie sa so stroskotaným vzťahom, existujú dva typy ľudí. Prvú skupinu tvoria tí, ktorí po rozchode spália všetky mosty a úplne si vymažú bývalého partnera z virtuálneho i reálneho života. Druhou skupinou sú nenásilní pragmatici, ktorí uprednostňujú mierové riešenie. Ostaneme po rozchode kamaráti? Žiadny problém – tento prístup majú overený a vedia v jeho medziach bez problémov fungovať.

Ak ste sa našli v druhej menovanej skupine, odborníci na vzťahy Justin Mogilski a Lisa Welling z Oaklandskej univerzity majú pre vás zlú správu. Ich najnovšia štúdia si totiž vzala na paškál dôvody, pre ktoré ostávajú ľudia v kamarátskom či priateľskom vzťahu so svojimi bývalými. Výsledky sú zaujímavé, avšak – povedzme si úprimne – len málo prekvapivé.

Výskumníci skúmali vzorku 860 ľudí, z ktorých každému vytvorili pomerne detailný profil osobnosti pre potreby štúdie. Následne sa respondenti podrobili sérii otázok, zameraných na preskúmanie vzťahov, ktoré udržiavajú či neudržiavajú s niekdajšími partnermi.

Čo to znamená? Je to jednoduché: ľudia, ktorí preferujú kamarátsky vzťah s partnerom po rozchode, tak činia prevažne z praktických a sexuálnych dôvodov. To nie je nič prekvapivé, poviete si. Ešte zaujímavejšie ale vyznieva záver odborníkov, ktorý hovorí jasne – jedinci, ktorí preferujú tento spôsob vysporadúvania sa s koncom vzťahu, častejšie vykazovali negatívne rysy osobnosti. Príklady? Narcizmus, sklony k manipulácii, či dokonca sociopatické a psychopatické črty. Tieto vlastnosti – či aspoň ich náznaky – sa u tých, ktorí po rozchode s partnerom kontakt vôbec neudržiavajú, prejavovali minimálne alebo takmer vôbec.

So závermi štúdie, ktorá vlastne nepovedala nahlas nič, o čom by sme dosiaľ aspoň netušili, súhlasia aj experti na ľudské správanie. Podľa doktora Tonyho Ferretiho, ktorý sa špecializuje na narcizmus, to nie je nič prekvapivé. “Nejde len o to, že chcú zo vzťahu benefitovať aj po rozchode. V mnohých prípadoch tiež disponujú intímnymi informáciami o svojich bývalých. Majú skvelý prehľad o ich slabostiach a krehkých stránkach, a dokážu ich využívať a manipulovať nimi vo svoj prospech. Takéto konanie im dodáva pocit moci a kontroly nad druhými,” hovorí Ferreti. 

Ak aj vo vašom prípade rovnica ex=kamarát neplatí, ešte nemáte vyhraté. Ak takýto vzťah spozorujete u svojho nového partnera, podľa odborníkov je na mieste mať sa na pozore…

Foto: vanityfair.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, VZŤAHY & SEX

Comments are closed.