#METOO V MÓDNYCH KRUHOCH

| január 18, 2018

Kauza upozorňovania na sexuálne obťažovanie, ktorá minulý rok vošla do celosvetového povedomia najmä vďaka hashtagu #MeToo na sociálnych sieťach, sa hlási o pozornosť opäť. Tentokrát však v trochu odlišnom obsadení a namiesto sveta červených kobercov naplno zasiahla už aj kruhy módnych profesionálov.

Módny fotograf Mario Testino.

Keď v októbri 2017 vyplávali na povrch informácie, že vplyvný filmový producent a majiteľ distribučnej spoločnosti Harvey Weinstein dlhé roky sexuálne obťažoval desiatky herečiek a zneužíval voči nim svoj vplyv a postavenie, svet ostal v šoku. To bola však len špička ľadovca – pod vplyvom tejto udalosti sa začali množiť podobné obvinenia voči známym mužom a bolo len otázkou času, kedy záležitosť prenikne z nablýskaného šoubiznisového sveta do anonymných kruhov. A tak sa aj stalo – desiatky tisíc žien začalo hovoriť o svojich nepríjemných skúsenostiach so sexistickými chúťkami opačného pohlavia, a na sociálnych sieťach sa hromadne pridávali k symbolickému boju proti tomuto neakceptovateľnému správaniu označením #MeToo.

Z upozornenia na problém sa stal doslova mediálny hon na mužov – a zdá sa, že ani tento rok nemôžu byť sexuálni predátori – či už ozajstní, alebo domnelí – spávať pokojne. Problém nastáva, keď sa kauza zneužije na vykonštruované a krivé obvinenia. Môže to byť aj prípad Maria Testina?

Závratná kariéra slávneho fotografa, ktorý má na svojom konte veľké množstvo legendárnych tituliek a editoriálov pre najikonickejšie módne magazíny planéty, ako aj kampaní pre luxusné módne domy, sa v týchto dňoch otriasa v základoch. Skupina trinástich pánskych modelov a bývalých asistentov ho totiž obvinila zo sexuálneho obťažovania. Rozsiahlu reportáž s výpoveďami údajných obetí priniesli noviny The New York Times, pričom značný tieň podozrenia spadá aj na ďalšieho módneho fotografa Brucea Webbera.

63 – ročný Testino sa voči obvineniam ohradil a označil ich za klamstvá. Celá záležitosť bude mať pravdepodobne súdnu dohru, nakoľko fotograf si najal na svoju obhajobu služby renomovanej advokátskej kancelárie Lavely & Singer. Tá vo vyjadrení, ktoré tlmočila za svojho klienta, poukazuje na otáznu dôveryhodnosť tých, ktorí s obvineniami prišli a dodáva, že spomínaní modelovia nemôžu byť v žiadnom prípade považovaní za spoľahlivé zdroje. 

O vážnosti situácie však svedčí aj fakt, že ku kauze sa vyjadril aj americký magazín Vogue, ktorý s Testinom aj Weberom dlhodobo spolupracuje. Jeho šéfredaktorka Anna Wintour vydala verejné vyhlásenie, v ktorom označila obvinenia za zarážajúce. Oboch fotografov označila za “svojich osobných priateľov, ktorí významnou mierou prispeli k tomu, čo časopis Vogue dnes predstavuje.” Zároveň však dodala, že kým sa celá vec neprešetrí, spoluprácu s oboma fotografmi dočasne prerušuje nielen jej magazín, ale celé vydavateľstvo Condé Nast.

Maria Testina už hodili cez palubu aj ďalšie značky, s ktorými v minulosti pravidelne spolupracoval – menovite Burberry, Michael Kors či Stuart Weitzman. Kauza momentálne púta pozornosť celej módnej branže a všetci si kladú tú istú otázku: podarí sa jednému z najslávnejších módnych fotografov súčasnosti očistiť svoje meno, alebo sa stane ďalším symbolom nechutného sexuálneho násilia?

Foto: wwd.com, fashionweekdaily.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, OSOBNOSTI

Comments are closed.