Nové tekuté zlato

| január 19, 2018

Každý, kto sleduje trendy v odnoži tzv. superpotravín, sa s ním už zaiste stretol. Med s názvom manuka, ktorého popularitu vyhnali do výšin jeho priam zázračné účinky, sa v posledných rokoch stal akousi superhviezdou svojej kategórie. Med s ešte bohatším zoznamom benefitov pre zdravie a krásu by ste v tejto kategórii sladkých prírodných produktov hľadali márne.

To však – podľa všetkého – platilo až doteraz. Manuka med totiž dostáva konkurenciu, ktorá ho v mnohých ohľadoch nielen doháňa, ale dokonca prekonáva – a trúfa si ho v oblasti sladkých superpotravín zosadiť z trónu.

Zoznámte sa: toto je eukalyptový med, alebo tiež tzv. jarrah med. Tento vzácny druh medu pochádza z odľahlých častí západnej Austrálie. Iba tam totiž rastú špecifické druhy eukalyptových stromov, a práve peľ ich kvetov je na jeho výrobu potrebný.

Najnovšie výskumy, ktoré sa tomuto pomerne neznámemu druhu venovali, priniesli viac než zaujímavé zistenia. Obzvlášť v prípade, ak ich dáme do kontrastu so spomínaným medom Manuka, ktorý bol až dosiaľ považovaný za svätý grál týchto včelích produktov. V porovnaní s ním má lepšie antibakteriálne účinky, taktiež pôsobí ako prirodzený urýchľovač hojenia rán, popálenín či kožných infekcií. 

Čo je však – najmä pre jeho využitie ako kozmetického pomocníka – najzásadnejšie, je jeho obsah antioxidantov. Štúdie, ktoré nechala realizovať samotná austrálska vláda, ukázali, že eukalyptový jarrah med obsahuje dvakrát viac antioxidantov, ako Manuka (iné štúdie hovoria až o trojnásobnom počte). Práve táto vlastnosť je zásadná, pretože z “obyčajného” medu robí doslova ideálny prírodný prostriedok proti starnutiu – zvyšuje totiž tvorbu kolagénu a elastínu a významným spôsobom pomáha obnovovať odumreté bunky.

Aby jeho výhod nebolo málo, oproti Manuka medu – ktorý je tiež známy pre špecifickú zemitú, mierne horkú chuť – je sladší a má vysoký obsah fruktózy a naopak, nízky obsah glukózy. Dôsledkom toho nezvyšuje hladinu cukru v krvi.

Pozor, jarrah med si netreba zamieňať s inými eukalyptovými druhmi medu – najmä tými zo Stredomoria. Spoznáte ho podľa vysokej ceny (približne 30 eur za 500 gramové balenie), ktorá sa odvíja od jeho limitovaného množstva. S tým súvisí aj jeho (ne)dostupnosť – u nás ho dostanete buď prostredníctvom zahraničných internetových obchodov, alebo v špecializovaných predajniach bio potravín. Odborníci sa však zhodujú v názore, že to stojí za to – prívlastok “sladké tekuté zlato” má totiž nového nositeľa. 

Foto: myciin.com, naturalday.cn, jarrahbee.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, ZDRAVIE a FIT

Comments are closed.