Boj za zdravé prsia: Toto ste o nebezpečnej ženskej chorobe možno netušili

| október 21, 2020

Je prirodzené, že akékoľvek onkologické ochorenie v nás automaticky vyvoláva veľký strach. Avšak primárnym počiatkom obáv o závažnosti diagnózy je často len fakt, že o chorobe ako takej máme málo informácii. Na Slovensku je rakovina prsníka najčastejším onkologickým ochorením u žien, no napriek tomu sa o nej veľa nehovorí. Čo má vplyv na vznik ochorenia? Ako prebieha liečba? A hlavne – existuje pred týmto nepríjemným ochorením účinná prevencia? 

Rakovina prsníka sa celosvetovo považuje na najrozšírenejšie nádorové ochorenie u žien, avšak ojedinele môže postihnúť aj mužov. Podľa štatistík z roku 2017 karcinóm prsníka na Slovensku postihuje každú desiatu ženu a ročne sa diagnostikuje približne 2000 nových prípadov. Výskyt rakoviny prsníka stúpa s vekom, pod 30 rokov je výskyt 0,8 %, medzi 30. a 40. rokom života ochorie 6 % žien. Najčastejšie sa vyskytuje u žien po menopauze, približne vo veku 50 rokov.

Napriek tomu, že rakovina prsníka sa nedá úplne vyliečiť, správnou a včasnou liečbou sa jej priebeh dokáže zmierniť. Prinášame vám užitočné informácie, ktoré by ste o nej mali vedieť.

Ako vzniká rakovina prsníka?

Rakovina prsníka je nádorové ochorenie postihujúce tkanivo prsných (mliečnych) žliaz. Vzniká nadmerným a nekontrolovateľným delením buniek mliekovodov alebo lalôčikov v prsníkoch. Väčšinou sa vyvíja aj niekoľko rokov. Hoci presné príčiny rozvoja karcinómu prsníka nie sú doposiaľ známe, predpokladá sa, že niektoré faktory môžu jej vznik spôsobiť. O aké ide?

Genetická predispozícia 

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je približne u 5 % chorých žien za vznik rakoviny prsníka spoluzodpovedná genetická príčina. “Konkrétne ide o výskyt génov BRCA-1 a BRCA-2. Genetická mutácia týchto génov zvyšuje riziko vzniku karcinómu prsníka, to sa však týka len 10 % prípadov. Preto ak sa v rodine vyskytol nádor prsníka, neznamená to, že ním bude trpieť každá žena,” vysvetľuje MUDr. Martina Čermáková. Pokiaľ sa vo vašej rodine toto ochorenie vyskytlo a máte obavy, kontaktujte svojho gynekológa alebo si dohodnite konzultáciu s genetikom, ktorý dokáže odhaliť riziko rozvoja rakoviny prsníka u všetkých príbuzných.

Hladina ženských pohlavných hormónov 

Najvýznamnejším pohlavným hormónom u žien je estrogén, produkovaný vaječníkmi. Je dôležitý najmä pre správny priebeh menštruácie, ale ovplyvňuje aj plodnosť a rast poprsia. 

Karcinóm prsníka je teda závislý od jeho hladiny v tele, preto sa rakovina prsníka vyskytuje len u žien s funkčnými a zdravými vaječníkmi. Netreba preto nič podceňovať a aj po období menopauzy dodržiavať pravidelné gynekologické prehliadky. V staršom veku totiž dochádza k zníženiu množstva pohlavných hormónov, čím riziko rozvoja rakoviny prsníka stúpa.

Životospráva 

Ani celková fyzická kondícia nie je pri vzniku karcinómu prsníka zanedbateľným elementom, práve naopak. Rozvoj ochorenia podporuje viacero faktorov, ako strava bohatá na tuky, nadmerný príjem alkoholu, málo pohybu, stres alebo ionizujúce žiarenie. Na druhej strane k tomu môže prispieť aj prvý pôrod vo veku vyššom ako 35 rokov, prvá menštruácia skôr ako v 12 rokoch a nástup menopauzy vo veku nad 55 rokov.

Iné faktory

Doposiaľ stále panujú názory, že čím väčšie prsia – tým väčšie riziko vzniku rakoviny prsníka. Je to však mýtus. Veľkosť pŕs nemá vplyv na rozvoj karcinómu prsníka, v tomto prípade zohráva dôležitú úlohu spomínaný vek. Podľa doktorky Čermákovej môže ku genéze zhubného nádoru prsníkov prispieť aj odkladanie materstva, ktoré je spojené s pôrodom a dojčením po 35. roku života. Ďalším rizikovým faktorom môže byť aj spočiatku nezhubné množenie lalôčikov mliečnej žľazy a väzivového tkaniva, inak povedané proliferatívna mastopatia, ktoré sa neskôr môže pretvoriť na zhubné. 

Príznaky rakoviny prsníka

Karcinóm prsníka sa vyvíja aj niekoľko rokov, preto je jeho indikácia veľmi individuálna. Akékoľvek neznáme zmeny na prsníkoch môžu (ale nemusia) signalizovať prítomnosť nádoru. Úplne prvým a najčastejším príznakom je hmatateľná rezistencia v prsníku alebo v pazuche. Žena si ju dokáže nahmatať aj sama, a to cieleným alebo niekedy náhodným samovyšetrením. 

Menej častými, ale výraznými príznakmi sú bolesť, napätie a pocit tlaku v prsníku alebo zmeny na bradavke. Tiež sa môže vyskytnúť výtok, ktorý môže byť aj krvavý, či zmena farby, šupinatenie či stiahnutie bradavky. Sprievodnými príznakmi v pokročilom štádiu sú nechutenstvo, výrazné chudnutie a celková fyzická slabosť. Pri spozorovaní akéhokoľvek príznaku, ktorý by mohol signalizovať rozvoj karcinómu prsníka, sa ihneď skontaktujte so svojím gynekológom a objednajte sa na vyšetrenie.

Prevencia je základ

Jedným z najvýznamnejších kľúčov, ktoré vedú k odhaleniu karcinómu v prsníkoch sú pravidelné samovyšetrenia prsníkov a kontroly u lekára. Samovyšetrenie prsníkov je najzákladnejšou prevenciou pred vznikom rakoviny prsníka, ktorú by mala raz mesačne vykonávať každá žena. O jej dôležitosti informuje aj výrobca zubných pást Sensodyne.

Sensodyne je podľa zubných lekárov značkou č.1 v starostlivosti o citlivé zuby a prostredníctvom svojej kampane podporuje prevenciu rakoviny prsníka. Z každého predaného produkty značky Sensodyne počas mesiaca október, prispeje 10 centov na program prevencie rakoviny prsníka organizácie Loono. 

Samotné používanie Sensodyne zároveň motivuje každú ženu k pravidelnej prevencii. Ako? Zubná pasta značky Sensodyne vydrží práve jeden mesiac, vďaka čomu si jednoduchšie spomeniete na pravidelný interval samovyšetrenia prsníkov. Stačí si zapamätať heslo: “Minul sa Sensodyne? Siahnite na prsia!”

Samovyšetrenie prsníkov je alfou a omegou prevencie, avšak je len začiatkom v odhalení ochorenia. U žien nad 40 rokov sa prsníky majú vyšetrovať sonograficky alebo na mamografických pracoviskách vo frekvencii každé dva roky. Mamografia je najúčinnejšia zobrazovacia metóda, ktorá dokáže odhaliť nález na prsníku ešte skôr, ako sa z neho vyvinie karcinóm. Na preventívnu mamografiu má nárok každá žena po štyridsiatke. Dôležitú úlohu hrá aj pravidelná a preventívna gynekologická prehliadka, ktorú by mala každoročne absolvovať každá žena po 18. roku života.

 

Zdroj a foto: TS

Tags:

Category: HOMEPAGE, ZDRAVIE a FIT

Comments are closed.