Zomrel slávny módny návrhár Alber Elbaz

| apríl 26, 2021

Módny svet cez víkend utrpel ďalšiu nečakanú ranu. Vo veku 59 rokov nás navždy opustil kreatívny riaditeľ francúzskeho módneho domu Lanvin, Alber Elbaz. O smutnej správe informovali zahraničné médiá ešte v sobotu podvečer, 24. apríla. Hoci príčina smrti nebola bezprostredne zverejnená, s najväčšou pravdepodobnosťou známy dizajnér prehral boj so zákerným vírusom Covid-19.

Za posledných pár rokov módny priemysel prišiel o množstvo kreatívnych dizajnérov a módnych géniusov, ktorí istým spôsobom predefinovali celý koncept luxusnej módy, a navždy na nej zanechali svoje stopy. K takýmto výnimočným ľuďom patril aj Alber Elbaz, ktorý 14 rokov pôsobil ako kreatívny riaditeľ luxusného módneho domu Lanvin. Preslávený svojim unikátnym pohľadom najmä na ženskú módu, len pár mesiacov po slávnostnom návrate na módnu scénu dizajnér prehral boj o život v parížskej nemocnici.

Stratil som nielen kolegu, ale aj milovaného priateľa,” vyjadril svoj smútok Johann Rupert, ktorý bol Alberovým kolegom a spolupracovníkom na jeho poslednom projekte pod názvom „AZ factory“.

Projekt „AZ factory“ mal predstaviť nový myšlienkový koncept, ktorým sa Elbaz snažil pretransformovať štruktúru, na ktorej je postavená luxusná dámska móda. Bol veľkým fanúšikom prirodzenej ženskej siluety, a s touto perspektívou navrhoval všetky svoje doterajšie dizajny. Sústreďoval sa najmä na komfort a podporu prirodzených kriviek ženskej postavy, no jeho dizajny naďalej prekvitali sofistikovanou krásou a štýlom. Pohodlnosť a praktickosť boli preňho kľúčovými elementmi, ktoré definovali jeho štýl a víziu pre návrhárstvo, vďaka čomu si za svoju úspešnú kariéru získal medzi módnymi magnátmi priazeň a slávu.

Alber mal zaslúženú povesť jednej z najžiarivejších a najobľúbenejších osobností v tomto odbore. Vždy som obdivoval jeho inteligenciu, citlivosť, veľkorysosť a neskrotnú tvorivosť. Bol to človek s mimoriadnou vrúcnosťou a talentom a jeho jedinečné videnie, zmysel pre krásu a empatia zanechávajú nezmazateľný dojem aj po jeho tragickej smrti.

Sledovať Albera v jeho poslednom projekte, keď pracoval na uskutočnení svojho sna o „smart fashion that cares“ , bolo veľkou výsadou,“ pokračoval Rupert. „Vďaka svojej inkluzívnej vízii o móde, sa vždy snažil o to, aby sa ženy v jeho oblečení cítili krásne a zmiešaním tradičného remesla s technológiou sa snažil predefinovať toto odvetvie.“

Spolu s celým módnym priemyslom vyjadrujeme smútok k strate ďalšej legendárnej módnej osobnosti, ktorej výnimočné inovácie a temperamentná prítomnosť budú vo svete módy bezpochyby veľmi chýbať.

Foto: vogue.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, OSOBNOSTI

Comments are closed.