BOJÍTE SA STRATY PRÁCE?

| máj 16, 2012
Obavy o prácu majú väčší vplyv na zdravie, ako sa predpokladalo.

Všimli ste si, že ste v poslednom čase častejšie chorí? Lepí sa

na vás každá viróza a cítite sa zle? Navyše máte pocit, že ste stále pod tlakom? Ak sa obávate, že stratíte zamestnanie – a je to pravdepodobné, reálne či len možné – môže to omnoho negatívnejšie vplývať na všetko psychické, ale i fyzické zdravie ako fakt, že o prácu prídete.

MÁME DÔVOD NA STRES

Naši rodičia a prarodičia nemuseli prežívať strach o zamestnanie, živobytie či bývanie – čo im do veľkej miery zjednodušovalo život, ale i chránilo zdravie. Dnes, ak nie sme deťmi z bohatých rodín, trošku sa „naoháňame“, kým sa nám podarí zarobiť nie na byt, ale aspoň na jeho minimálne desaťročné splácanie. Preto je logické, že strach o zamestnanie nami dokáže poriadne zamávať. Veď už len predstava, že by sme nemali uhradiť pravidelné výdavky, prípadne splátky, nám vytvára hviezdičky pred očami.

KTO JE NA TOM LEPŠIE?

Nová štúdia amerických vedcov ukázala, že obavy zo straty zamestnania môžu mať na naše zdravie omnoho vážnejší vplyv, ako sa predpokladalo. Uskutočnili štúdiu, ktorá skúmala zdravotný stav nezamestnaných ľudí a respondentov, ktorí sú doposiaľ v pracovnom pomere, hrozí im však, že čoskoro o zamestnanie prídu. Ukázalo sa, že horšie na tom sú zamestnaní ľudia, ktorým strata zamestnania ešte len hrozí ako tí, ktorí ju už majú za sebou.

HORŠIE AKO FAJČENIE

Doktorka Sarah Burgardová z Michiganskej univerzity podľa odborného časopisu Social Science & Medicine, v ktorom boli výsledky štúdie zverejnené, povedala: „Rizikovejším faktorom pre zdravie, ako je fajčenie a vysoký krvný tlak, je chronická neistota.“ Podľa odborníkov je na vine dlhodobý stres, ktorý môže viesť k vážnym poruchám zdravia.

KRÍZA OSLABILA VZŤAHY

Výskumníčka, spolu so svojím tímom, analyzovala údaje z dvoch celonárodných prieskumov. Závery a celkový stav dnešnej spoločenskej situácie, pokiaľ ide o trh práce, zhodnotila slovami: „Dramatické zmeny na americkom trhu práce oslabili vzťahy medzi zamestnávateľmi a zamestnancami a prebudili obavy zo straty zamestnania.“

POISTENIE, DÔCHODOK, BÝVANIE

Obavy zo straty zamestnania sú podľa predpokladu expertov nebezpečné v tom, že zamestnanie je spojené s mnohými ďalšími faktormi – so zdravotným poistením alebo s dôchodkom. Strach o to, že o ne prídeme, vyvoláva niekoľkonásobný stres. Keď si ešte primyslíme náklady na bývanie a prípadné splácanie dlhov, pôžičiek či hypoték – poriadne sa to na našej imunite odzrkadlí.

NA VLASTNEJ KOŽI

Obavy zo straty zamestnania negatívne zapôsobili aj na 32ročnú Táňu, jednu z našich pravidelných čitateliek: „Z ničoho nič som začala cítiť v zamestnaní nepriaznivú konšteláciu. Začala som tušiť, že vedenie má niečo proti mne – zmenilo sa správanie šéfov, z čoho som bola prekvapená, pretože som nič negatívne nespravila a pracovala som rovnako, ak nie lepšie, ako predtým. Neskôr mi kolega prezradil, že o mne kolujú zlé chýry, ktoré roznáša jedna z asistentiek vedenia. Keďže som s ňou musela denne komunikovať, bolo to pre mňa náročné. Netrvalo dlho a začala som chorľavieť. Najskôr to boli len časté nádchy a virózy, pribudli herpesy, neskôr to však schytali moje ľadviny. Raz za štvrťroka som si týždeň poležala v nemocnici pre infekcie močových ciest. Samozrejme, neustále som mala strach zo straty zamestnania, a čím viac som bola chorá, tým viac som sa bála. Keď som sa vrátila raz z nemocnice a nastúpila som do práce, čakala ma v kancelárii spomínaná asistentka a v ruke mala moju obávanú výpoveď. Keď som sa snažila porozprávať s vedením, aby som zistila dôvod, bolo mi len naznačené – ,čo môžeš pri takejto dochádzke vôbec chcieť ́? Lenže ja viem, že výpoveď by som dostala, i keby som nebývala chorá, lebo slečna asistentka na tom tvrdo popracovala.“

NUŽ, ČO DODAŤ?

Medziľudské vzťahy na pracovisku vedia byť niekedy kruté. Najmä, ak sa tam nachádzajú osoby, ktoré závidia, nenávidia alebo majú nejaké iné problémy s akceptovaním ostatných, neraz rovnako šikovných alebo ešte šikovnejších kolegov. Snažme sa však na to povzniesť a v práci žiť profesionálne, kamarátske a klebetnícke pletky do kancelárie predsa nepatria.

Romana Bryndová

Category: KARIÉRA

Comments are closed.