Stres v práci

| júl 13, 2013 | 0 Comments

Nedá sa mu úplne vyhnúť a robí väčšiu škodu, než si myslíme. Stres nielen narúša duševnú rovnováhu, ale dokáže spôsobiť aj viditeľné a vážne zdravotné problémy, ba čo viac – dokonca nás môže aj zabiť. Naučiť sa zvládať stresové situácie na pracovisku je tak základným kľúčom k úspechu, ale aj zárukou zníženia jeho negatívnych vplyvov na organizmus.

Neschopnosť koncentrovať sa, potenie rúk, neistota v hlase i prejave sú prvotnými vonkajšími signálmi pre vaše okolie, že niečo nie je v poriadku. Avšak ak stresom trpíte vy sama, viete to oveľa skôr.

Odborníci i prieskumy poukazujú na fakt, že náchylnejšie na stres sú ženy. Predovšetkým tie, ktoré pracujú v kreatívnych povolaniach či manažérskych pozíciách, od ktorých sa očakáva nemalá miera zodpovednosti a neustály prísun nápadov. A práve tento tlak je častým spúšťačom stresu – v tele sa prejavuje zvýšenou hladinou stresového hormónu, ktorý následne ničí organizmus zvnútra. No a spôsob života? Ženy v strese častejšie pijú, fajčia či sa vyhýbajú cvičeniu. Netreba pripomínať, že ich telo radosťou z týchto zvykov prekypovať nebude…

Odraz na pracovnom výkone nie je, prirodzene, o nič lepší. Poruchy sústredenosti, roztržitosť a zabúdanie na schôdzky sú iba príklady. Azda najhoršie sú na tom povolania, ktoré vyžadujú tvorivosť. V týchto prípadoch sa môže nadmerná miera stresu podpísať na prejavujúcom sa dobre známom syndróme vyhorenia, psychickými problémami či dokonca depresiou. To všetko však len v prípade, že ho neovládate.

Ako  teda podobné situácie zvládať? Existuje množstvo malých tipov a trikov, no azda najdôležitejšími ingredienciami sú pravidelný oddych a priebežné plánovanie. A samozrejme – a to platí nielen v pracovnom živote— nenechať sa vyviesť z miery zbytočnými malichernosťami.

Category: HOMEPAGE, KARIÉRA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.