4 tipy, ako sa zbaviť tvorivej krízy

| október 22, 2013 | 0 Comments

Pozná ju zaiste každý, koho práca sa aspoň čiastočne spája s vymýšľaním niečoho nového a originálneho – teda takzvanou kreatívnou činnosťou. Blok, ktorý z času na čas príde, je neželaný a nepríjemný. Voláme ho aj tvorivá kríza. Nedá sa jej úplne vyhnúť, no je možné zmierniť a dokonca aj úplne potlačiť jej príznaky a dôsledky.

Samozrejme, prejavy krízy tvorivosti sú do veľkej miery u každého individuálne. Preto sa nedá celkom presne určiť návod, ako sa jej zbaviť – no predsa len existuje pár trikov, ktoré vás na ten želaný, inšpiratívny chodníček, celkom iste navedú. (Hovorí ozajstná skúsenosť).

1. Dobite baterky.

Je úplne jedno, aký spôsob relaxu zvolíte. Najdôležitejšie je v počiatočnom štádiu nechať mozog úplne vypnúť. Zabudnite na deadline-y a uzávierky, a doprajte si napríklad oddych hoci aj v najelementárnejšej forme – napríklad praobyčajný hodinový spánok.

2. Stretávajte sa s ľuďmi.

Ak sa rada počas tvorivej krízy zatvárate do izby s výhovorkou, že musíte myšlienky sústrediť na prácu, málokedy vás kopne správna múza. Inšpirácia totiž prichádza často zvonku – napríklad od ľudí, s ktorými trávite čas.

3. Thought – provoking.

Keď si šedá mozgová kôra na chvíľu patrične vydýchla, nie je na škodu ju opäť uviesť do činnosti a pripomenúť jej, čo sa od nej očakáva. Najlepšie pomáhajú kontroverzné knihy, filmy a iné formy umenia, ktoré vás nútia zamýšľať sa. Ak vás teda inšpirácia obchádza, určite sa im nevyhýbajte.

4. Behajte.

Môžete šport nenávidieť, ako len chcete, jedna vec sa (minimálne behu) však nedá uprieť. Pôsobí očistne nielen na telo, ale aj na dušu, a teda aj rozumovú stránku organizmu. Ak teda pravidelne beháte a náhodou máte pocit, že nedokážete nič vymyslieť, fyzickú aktivitu neodsúvajte na druhú koľaj. A aj vytúžená múza vás oveľa ľahšie nájde.

Category: HOMEPAGE, KARIÉRA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.