Spánok a libido

| február 2, 2016

To, že dostatok spánku je pre uspokojujúce fungovanie tela v priebehu dňa nevyhnutnosťou, vedia už aj malé deti. Únava je zlým spoločníkom, nehovoriac o tom, že skôr či neskôr sa odzrkadlí aj na zdraví, a to nie práve najlepším spôsobom. O optimálnom množstve času, ktorý je vhodné stráviť v krajine snov, sa popísalo už mnoho. Teraz však veda prináša pre spáčov (či naopak, chronických nespáčov) ešte jednu motiváciu navyše.

Vedcom, skúmajúcim ľudské libido, sa podarilo nájsť koreláciu medzi časom, ktorý strávime spánkom, a chuťou na sex. Vyplýva to z nového výskumu, ktorý zverejnil magazín Journal of Sexual Medicine. Toto zistenie sa vzťahuje špeciálne na nežné pohlavie: štúdia totiž skúmala dovedna 171 žien s rôznymi spánkovými návykmi. Z porovnania a analýzy získaných dát vyplynulo, že ženy, ktoré spia dlhšie, zaznamenali na ďalší deň zvýšenú sexuálnu aktivitu s partnerom. Ako takýto súvis vyzerá v číslach? Podľa autorov výskumu každá hodina spánku, ktorú si doprajete nad rámec vášho obvyklého nočného harmonogramu, zvyšuje chuť na sex s partnerom v priemere o 14%.

Čo to znamená v praxi? Vedúci výskumného tímu štúdie, Dr. David Kalmbach, uvádza výsledky na pravú mieru: “Vplyv spánku na sexuálnu túžbu síce v rámci sexuologickej medicíny vzbudil malú pozornosť, no treba sa na to pozrieť opačne – nedostatok spánku môže, ako ukázali príklady účastníčok štúdie, vzrušenie a chuť na milovania naopak znížiť.”

A to už je zakódované lekárske varovanie. “Automaticky to neznamená rovnicu viac spánku=viac sexu. To, čo by si mala ženská verejnosť z tohto poznatku odniesť je, že je dôležitý dostatočný oddych v nebdelom stave. Naša myseľ to potrebuje – a jeho dostatok sa pozitívne odrazí aj v intímnej oblasti,” približuje Dr. Kalmbach.

Jedinou škodou je, že autori nevydali konkrétnejší plán, ako dosiahnuť “ideálny stav”. Ako by mal vyzerať optimálny spánkový harmononogram? Odkedy, dokedy? Je sedem, osem či deväť hodín dosť? V tomto štúdie zatiaľ informačne nápomocné nie sú. Ostáva teda jediné – vyskúšať to v praxi…

Foto: marieclaire.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, VZŤAHY & SEX

Comments are closed.