Holenie na vlastné riziko?!

| december 26, 2016

Holenie intímnych miest patrí už hodný čas k všeobecne prijímaným estetickým i hygienickým normám do takej miery, že len málokomu by napadlo jeho prínosy spochybňovať. O to prekvapivejšie vyznievajú v tomto svetle najnovšie zistenia odborníkov, ktoré do problematiky vnášajú celkom nový pohľad. A nanešťastie, nie veľmi potešujúci. 

Americkí vedci publikovali v odbornom časopise Sexually Transmitted Infections rozsiahlu štúdiu, ktorá vzbudila veľké ohlasy po celom svete. Vrátila totiž do hry otázky o vhodnosti extrémneho holenia intímnych partií, ktoré je už cca dve desaťročia považované za štandard, a to nielen z estetických, ale aj praktických dôvodov. Vedci ale upozorňujú na fakt, že táto činnosť má svoje značné zdravotné riziká.

Účastníkmi štúdie bolo 7580 dospelých ľudí, pričom jej autori skúmali ich sexuálne správanie, štatistiku intímnych ochorení a tiež návyky v oblasti úpravy ochlpenia v intímnych partiách. Výsledok je značne šokujúci: tí, ktorí si odstraňujú ochlpenie úplne a príliš často (viac ako 11-krát do roka), majú až štvornásobne vyššie riziko nákazy pohlavne prenosnými infekciami, ktoré môžu viesť až k nebezpečným ochoreniam.

Toto riziko vyčíslili odborníci u najextrémnejšej skupiny až na 80%! Na pravdepodobnosti ešte pridáva aj predpoklad, že väčšina ľudí, ktorí vedú sexuálne aktívny život neraz aj s viacerými partnermi, sa viac a častejšie venujú aj úprave týchto partií. Podľa zistení výskumu do tejto skupiny spadalo až 17 percent respondentov.

Prečo je to tak? Pretože chĺpky majú aj ochrannú funkciu a dokážu spomaliť, či zabrzdiť prienik škodlivých baktérií na citlivé partie.

Navyše sa pri holení vytvárajú mikroranky, ktoré uľahčujú infikovanie. Samozrejme – bez ohľadu na to, či sa holíte, upravujete alebo nie, nevyhnutnosťou je dôkladná pravidelná hygiena v intímnych miestach. Autori tiež odporúčajú zredukovať frekvenciu holenia, alebo aspoň odložiť sexuálnu aktivitu počas doby, kým sa podráždená či poškodená koža dôkladne uzdraví. 

Foto: independent.co.uk

Tags:

Category: HOMEPAGE, ZDRAVIE a FIT

Comments are closed.