Ako získať charizmu?

| marec 14, 2017

Veľa sa o nej hovorí, no takmer nikto ju nevie presne definovať. Charizma je čosi ťažko uchopiteľné – akoby šlo o neviditeľnú auru, ktorá vyžaruje z určitých ľudí a akoby automaticky im získava rešpekt, pozornosť a obdivo ostatných kdekoľvek, kam prídu.

Charizma je neoceniteľná sociálna zručnosť. Pomôžu vám ju získať drobné, avšak podstatné maličkosti.

Čo sa ale o charizme nehovorí je fakt, že ide o zručnosť, ktorá sa dá získať. Nikto sa s ňou totiž nerodí a pre úspešných ľudí ide o neoceniteľnú vlastnosť, rozhodujúcu o tom, či sa situácia v spoločnosti, v ktorej sa ocitnete, bude vyvíjať vo váš prospech.

Prvý dojem môžeme urobiť len raz a podprahovo ovplyvňuje celý ďalší prístup protistrany. Ukladá sa totiž do podvedomia a úložných zásuviek v pamäti. Ako si získať pozornosť okolia maličkosťami, doporučovanými psychológmi? Tu je zoznam overených trikov – samo o sebe ide o drobnosti, no dokopy dokážu výrazne napomôcť pri budovaní charizmy a napomáhaní úspechu – či už idete na pohovor, pracovné stretnutie či neformálnu schôdzku.

Oči otvorené dokorán 

Podľa odborníkov na reč tela ľudia, ktorí žmúria oči, alebo majú poklesnuté viečka, pôsobia menej seriózne a dôveryhodnejšie ako tí, ktorí ich majú otvorené dokorán. Poklesnuté viečka totiž znamenajú, že je človek unavený, v strese či trpí depresiami.

Štíhlosť 

Niektoré rysy, napríklad úzka tvár, nos a pretiahnutá brada, sú vo všeobecnosti vnímané ako zaujímavejšie, než zaguľatenejšia tvár. Ľudia so štíhlejšou tvárou sú tiež vnímaní ako inteligentnejší. 

Abstinencia 

Výskumníci z univerzity v Pensylvánii tvrdia, že ľudia, ktorí sú častejšie videní s pohárom alkoholu v ruke, vytvárajú menej charizmatický dojem v porovnaní s tým, ktorí sa s ním nenechávajú vidieť vôbec, prípadne zriedka. 

Okuliare

Nie nadarmo sa považujú za symbol intelektuálov. Štúdia z roku 2011 ukázala, že ak nosíte okuliare (hoci s čírymi sklami), pôsobíte nielen inteligentnejšie, ale aj zvodnejšie. A ešte jedna zaujímavosť – tento účinok je tým väčší, čím výraznejšie a hrubšie rámy sa na vašich okuliaroch nachádzajú.

Striedmy úsmev

Usmievanie sa od ucha k uchu na charizme nepridáva. Jemný a decentný úsmev už áno. Čím neprirodzenejšie sa totiž budete usmievať, tým viac môže okolie nadobudnúť pocit, že skrývate stres či zlú náladu. Nasaďte preto ľahký úsmev a šetrite ním.

Nerozprávajte vulgárne

Hrubé slová sú bežnou súčasťou slovníka a tu a tam vykĺzne každému. Ak však chcete v spoločnosti pôsobiť charizmaticky, vyhýbajte sa im. 

Očný kontakt 

Psychológovia tiež radia udržiavať s diskutujúcou protistranou častý očný kontat. Je to vraj najlepšia známka sebavedomia, istoty a inteligencie. 

Monogram

Podpisujete sa celým menom? Alebo len menom a počiatočným písmenom priezviska? Alebo naopak? Britskí vedci zistily, že ľudia, ktorí sa podpisujú len svojim monogramom, vytvárajú dojem, že sú suverénni, atraktívni, ekonomicky založení a známi.

Foto: thejoycircuit.co.uk

Tags:

Category: HOMEPAGE, KARIÉRA

Comments are closed.