House of Z

| apríl 27, 2017

Milovníčky módy, filmov a hlavne filmov o móde by mali zbystriť pozornosť. Svetlo sveta uzrel ďalší dokumentárny film z návrhárskeho prostredia – a prvé kritiky sľubujú nezvyčajný divácky zážitok, ktorý sa v tejto úzko vymedzenej kategórii často nevidí.

Nový dokument z módneho sveta mapuje okrem iného aj temné stránky kariéry Zaca Posena.

Módny návrhár Zac Posen patrí k najvýraznejším menám mladej zaoceánskej dizajnérskej scény. 36 – ročný tvorca má za sebou v pomerne mladom veku kariéru, ktorá sa v takej rekordne krátkej dobe podarí skutočne málokomu: mal len čerstvých 20, keď si jeho šaty po prvýkrát obliekla Naomi Campbell a to ho raketovým tempom vystrelilo do svetla mediálnych reflektorov. O rok neskôr založil dizajnérsku firmu, nesúcu jeho vlastné meno.

Je tomu len pár dní, čo si na filmovom festivale Tribeca odkrútil premiéru dokument House of Z, ktorý sleduje jeho doterajšiu kariéru. Nie je cca dekáda a pol v biznise a vek 36 rokov málo na to, aby si osobnosť – bez ohľadu na to, v akej oblasti spoločenského života sa pohybuje – zaslúžila dokument? Podľa Sandy Chronopoulos, režisérky filmu, vôbec nie – poukazuje totiž na výnimočnosť svojho diela. Samotný Zac sa totiž pred nakrúcaním vzdal práv na autorizáciu a celú dôveru vložil do rúk kanadskej filmovej tvorkyne, s ktorou predtým spolupracoval niekoľko rokov. 

Zac Posen a režisérka Sandy Chronopoulos.

Avšak pocity po nakrúcaní boli zo strany návrhára značne rozpačité. “Je to strašidelné”, prezradil svoje dojmy Zac po zhliadnutí výsledku, len pár dní pred očakávanou svetovou premiérou. Nečakajte žiadny rozvláčny a sladký Dior and I, či trblietavé a neprístupné The September Issue. Móda má totiž aj svoju temnú stránku, a práve tú ukazuje autorka v dokumente House of Z. “Nie je to len o mólach, upravených modelkách a nádherných róbach,” varuje Posen. 

Iste, aj týchto momentov nájdeme aj v tomto filme dostatok. No zároveň je tu solídna porcia vecí, o ktorých sa príliš nehovorí: nevydarené kolekcie, negatívne ohlasy v tlači či priškrtené finančné zdroje, ktoré značne poškodili vzťah medzi Zacom a jeho matkou, a najmä sestrou Alexandrou, s ktorou sa pred rokmi pustil do spoločného biznisu. 

Kto teda hľadá snímku, ktorá ide “pod povrch” a nebojí sa ukázať odvrátenú stránku života módneho návrhára, tento film by mu rozhodne nemal uniknúť. Na plátne sa totiž okrem úspechov a pádov Zaca Posena objaví aj viacero známych osobností nielen módneho biznisu – od módnych figúr ako André Leon Talley či Naomi Campbell až po šoubiznisové osobnosti ako Natalie Portman alebo rapper Sean Combs

“Množstvo ľudí, ktorí sí zobrazení vo filme, sú stále so mnou. Nehovorím to často, ale cítim sa poctený a poženhaný, že mám týchto ľudí okolo seba. Mal som šťastie na skúsenosti, ktoré ma naučili pokore. Urobili ma silnejším, lepším tvorcom a omnoho vnímavejšou osobou,” hovorí na margo filmovej novinky jej hlavná hviezda. 

Foto: Tribeca Film Festival, nymag.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, OSOBNOSTI

Comments are closed.