Konečné riešenie akné?

| apríl 21, 2017

Možno to poznáte: mnoho žien si myslí, že jeden z najväčších strašiakov pubertálneho obdobia – akné – odíde najneskôr s dvadsiatimi sfúknutými sviečkami na narodeninovej torte. No ako dospievame a zrejeme do krásy, s hrôzou zisťujeme, že ani profesionálnym dospelým sa táto kozmetická vada úplne nevyhýba. Ako je to možné?

Vedci pracujú na dermatologickom prostriedku, ktorý by mohol vyriešiť problém s akné raz a navždy.

Ak vás aj v dospelosti trápi akné, vedzte, že zďaleka nie ste sama. Nedávne prieskumy dermatológov vo Veľkej Británii ukázali, že že 40 až 55 percent žien v tejto krajine trpí nejakou formou akné, a celoeurópsky priemer je len o niekoľko percentuálnych bodov nižší. Denný boj s nepríjemnými vyrážkami je reálny problém, na ktorý má kozmetický priemysel stále len čiastkové odpovede.

Iste, existuje celá škála možností, ako sa akné zbaviť – od vylúčenia mliečných produktov z jedálnička cez posadnutosť probiotikami až po seriózne dermatologické rituály ako mikrodierkovanie či aplikácia retinoidov. Každý, kto s touto estetickou nepríjemnosťou bojuje, zaiste pozná väčšinu týchto riešení, no zároveň vie, že mnoho takých, ktoré fungujú, už neostáva.

A tu prichádza na rad dobrá správa. Teda, ešte nie celkom, no keď sa dotiahne do finálneho štádia, pôjde bez debaty o jeden z najvýraznejších pokrokov v dermatológii poslednej doby.

Znie to príliš dobre na to, aby to bola pravda, ale predsa: vedci na University of California v San Diegu vyvíjajú injekciu proti akné vo forme vakcíny. Ak všetko pôjde dobre, hotový produkt má fungovať tak, že postačí jediná aplikácia a problém je nadobro vyriešený. 

“Akné je čiastočne spôsobené baktériou Propionibacterium acnes. Táto baktéria nás sprevádza po celý život a má aj pozitívne účinky, takže vyvinúť proti nej vakcínu nie je možné. Avšak podarilo sa nám nájsť protilátku na toxický proteín, ktorý táto baktéria vylučuje do pokožky – a práve tento proteín je spájaný so zápalom, ktorý vedie k akné,” vysvetľuje princíp novoobjaveného zázraku vedúci výskumu, doktor Eric C. Huang.

Tím vedcov, ktorí na zázračnom konečnom riešení akné pracujú, má ešte podľa dosiaľ publikovaných informácií pred sebou dlhú cestu. V dôsledku toho si prvé záujemkyne o vakcínu budú musieť na liećbu ešte počkať – jej očakávaný príchod na trh sa nemá odohrať skôr ako v roku 2019. Ak však bude skutočne fungovať, dvojročné čakanie sa rozhodne vyplatí. 

Foto: elle.com

Tags:

Category: HAIR & MAKEUP, HOMEPAGE

Comments are closed.