Zázračný planking

| apríl 24, 2017

Ploché bruško je jedným zo základných pilierov dokonalej postavy do plaviek, a aj keď počasie na to ešte úplne nevyzerá, leto sa blíži skutočne míľovými krokmi. Okrem správnej diéty je na jeho dosiahnutie nevyhnutné aj cvičenie. Jeden konkrétny cvik ale v účinnosti prekonáva všetky ostatné – a zaiste ste o ňom už počuli.

Planking patrí k najpopulárnejším cvikom na spevnenie brušných svalov.

Tzv. planking predstavuje držanie tela v rovnobežnej línii s podlahou, pričom zeme sa dotýkajú len predlaktia a špičky nôh. Brucho je zatiahnuté, chrbát a zadok v jednej línii, hlava sa nevzpriamuje, ale snaží sa držať rovinu s chrbátom. Z tejto základnej polohy vychádza niekoľko obmien a každý, kto už planking niekedy skúšal, zaiste potvrdí, že zdanie klame – pri správnom cvičení ide o skutočne náročnú fyzickú aktivitu. Ako sa však vraví, pre krásu sa musí trpieť. Vaše brucho túto formu sebatrýznenia po čase náležite ocení.

Ak patríte v plankingu k začiatočníčkam, zrejme oceníte tri jednoduché, ale podstatné zásady, ktoré vám s cvičením pomôžu. Tu sú.

Správna poloha

Hlavným cieľom plankingu je mať celé telo vystreté ako doska, no netreba zabúdať, že alfou a omegou jeho pôsobenia sú brušné svaly. Profesionálni tréneri preto odporúčajú sústrediť sa aj na “vtiahnutie” brucha smerom dovnútra a zároveň držať ruky oddelené a v jednej línii s ramenami. Je to dobré nielen pre brušné, ale aj ramenné svaly, čo oceníte aj pri ďalších cvičeniach, zameraných na hornú polovicu tela.

Nedajú naňho dopustiť ani topmodelky.

Pred zrkadlom

Jednoduchá finta, ktorou si skontrolujete držanie tela priamo počas samotného cviku, je realizovať ho pred zrkadlom. Skontrolujte, či máte ramená nad lakťami a hlavu sklonenú – počas plankingu by ste sa mali pozerať do zeme.

Kratšie a intenzívnejšie

Najčastejší cieľový časový rámec, ktorý sa v súvislosti s plankingom skloňuje najčastejšie, je 60 sekúnd, no ak s ním začínate, sústreďte sa skôr na viacero kratších sérií. Ľudí, ktorí dokážu udržať silný a bezchybný plank po dobu jednej minúty, je však menej ako jedno percento. Tréneri sa zhodujú na tom, že omnoho dôležitejšia ako samotný čas je intenzita držania tela. Zo začiatku sa preto oplatí nasledovať schému 10 sekúnd cvik + 20 sekúnd oddych, a zopakovať to 5 až 6 krát. Po čase cvikové doby predlžujte – pokojne až po cieľovú minútu, ideálne v niekoľkých setoch.

Pre inšpiráciu na záver pridávame video, ako planking cvičia topmodelky – Gigi Hadid počas neho stihne poskytnúť aj videorozhovor. A to je skvelá motivácia – leto sa totiž nezadržateľne blíži.

Foto: womenshealthmag.co.uk, ballerstatus.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, ZDRAVIE a FIT

Comments are closed.