Apple tenisky

| jún 10, 2017

Fenomén drahých zberateľských tenisiek, ktorých ceny mnohokrát niekoľkonásobne prekonávajú aj vyhlásené kabelky ultraluxusných značiek, operuje na módnej scéne už niekoľko rokov. Toto ale rozhodne nie je typický zástupca svojej kategórie. Nasledovný kúsok prišiel k svojmu statusu poriadne kľukatou cestou, a s trochou nadhľadu sa dá povedať, že stále neprišiel do cieľa. Napriek tomu jednoznačne stojí za pozornosť.

Exkluzívny kúsok ponúkaný v aukcii bude podľa očakávania atakovať závratnú výslednú cenu.

Na to, aby nasledovná situácia vôbec vznikla, bola nevyhnutnou podmienkou celá súhra okolností. Po prvé, komunita “sneakerheadov”, ktorá ešte pred pár rokmi neexistovala, posunula lifestylové vnímanie lásky ku konkrétnemu druhu obuvi na nevídanú úroveň. Po druhé, americký technologický gigant Apple, momentálne najhodnotnejšia firma sveta, nie je len “obyčajným” výrobcom vychytávok, ktoré nám uľahčujú každodenný život, ale aj symbolom štýlu a vkusu. No a po tretie – a tí, ktorí sa v streetstylovom dianí orientujú, to vedia najlepšie – normcore, nie tak dávno považovaný za jeden z mnohých trendov, ktorý príde a odíde, akosi nie a nie odísť. Práve naopak, je mocnejší ako kedykoľvek predtým.

Čo má toto všetko spoločné? Odpoveďou je nasledovná situácia: aukčná spoločnosť Heritage Auctions oznámila dražbu vskutku výnimočného produktu – jediného (dosiaľ známeho existujúceho) páru minimalistických tenisiek značky Apple. Nie, kalifornská jablčná spoločnosť sa (aspoň zatiaľ) nerozhodla zamiešať karty v módnom biznise. Ide o obuv, ktorú dal Apple vyrobiť koncom deväťdesiatych rokov ako súčasť korporátneho “merchu”, určeného výhradne svojim zamestnancom. Bližšie dáta známe nie sú, no vzhľadom k tomu, že vtedy stále šlo o pomerne mladú a nie príliš známu firmu, veľké množstvo ich zaiste nevzniklo a drvivá väčšina z nich dnes už veľmi pravdepodobne neexistuje.

Jeden takýto nosený, avšak zachovalý pár pánskej veľkosti 42 ponúkol neznámy klient do dražby s enormnou vyvolávacou cenou – 15 tisíc dolárov. Ak ste si pri tejto cifre pomysleli, že sa svet zbláznil, tak vedzte, že odborníci odhadujú, že vo finálne tenisky od Appleu prekonajú túto sumu približne dvojnásobne. 

Mať totiž doma tenisky, ktoré dal vyrobiť samotný Apple za éry Stevea Jobsa, bude totiž bez debaty rarita, ktorou sa rád pochváli každý solventný sneakerhead. Zároveň ide o tak trochu bizarné potvrdenie toho, že Apple je absolútnym lídrom v oblasti štýlového chápania značiek a naviazanosti svojich fanúšikov a klientov na vlastné produkty, nech je to už čokoľvek. 

Foto: Heritage Auctions

Tags:

Category: HOMEPAGE, VYCHYTÁVKY

Comments are closed.