Tvárou v tvár revolúcii

| september 14, 2017

Už pár dní sa vo svete nehovorí snáď o ničom inom, ako o predstavení nového smartfónu s logom nahryznutého jablka. Hoci tento ošiaľ zasahuje priaznivcov kalifornskej značky Apple každý rok, tentokrát má ošiaľ priam astronomické rozmery a zďaleka sa netýka len technicky založenú časť populácie. Dôvod je zrejmý: 10 rokov od predstavenia vôbec prvého iPhonu predstavil Apple výročný model, ktorý má udávať smartfónové trendy nasledujúceho desaťročia.

iPhone X je najočakávanejší smartfón tohto roka.

Telefón, ktorý dostal príznačný názov iPhone X, označuje za výrobca za najviac revolučný od debutu prvého modelu v roku 2007. Jeho príbeh snáď netreba pripomínať – smartfón od Appleu navždy zmenil spôsob, akým ľudia medzi sebou na diaľku komunikujú. Kým poslednú dekádu boli všetky vylepšenia viac-menej technicko-kozmetické, čerstvo predstavená novinka predstavila funkcie, ktoré dávajú slovu revolúcia nový význam.

Tak napríklad: zmizlo povestné domovské tlačidlo a celá predná strana telefónu sa tak premenila na obrovský, 5,8 – palcový dotykový displej, ktorý má byť vôbec najlepší, aký sa kedy v iPhone objavil. Známu funkciu Touch ID, ktorá telefón odomykala prostredníctvom odtlačkov prstov majiteľa, nahradila úplná novinka – Face ID, teda jedinečný sken tváre. 

Novinka prišla s novým dizajnom po niekoľkých rokov kozmetických úprav.

Vyše desiatka senzorov preskúma v zlomku sekundy niekoľko miliárd bodov na tvári a prostredníctvom nich určí, či ide o skutočného majiteľa smartfónu. Má fungovať aj v tme a podľa slov výrobcu je taká dokonalá, že svojho “pána” spozná aj v prípade, že zmení účes, nechá si narásť bradu či začne nosiť okuliare.

Objavili sa aj nové animované emotikony – Animoji, kompletne redizajnovaný fotoaparát so špeciálnymi efektmi a čerešničkou na torte je funkcia bezdrôtového nabíjania prostredníctvom špeciálnej podložky. 

Odolnosť voči prachu a vode má byť samozrejmosťou.

Za revolučný dizajnový smartfón si však Apple vypýta aj skutočne revolučnú cenu – avšak, žiaľ, nie v pozitívnom zmysle slova. Podľa prvých informácií sa cena novinky s písmenom X v názve nedostane pod 1150 eur za menšiu, 64 GB pamäťovú verziu. Tá väčšia (256 GB) bude podľa všetkého tesne atakovať hranicu 1400 eur. A to je už poriadna pálka aj na imidžovú jablčnú vychytávku. Necháte sa zlákať? 

Známe “Apple” tlačidlo v novom iPhone nehľadajte.

 

Foto: apple.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, VYCHYTÁVKY

Comments are closed.