Sila sesterstva

| november 14, 2017

Máte sestru? V tom prípade si podľa vedcov môžete gratulovať. Patríte totiž k šťastnejšej časti ľudstva. Séria nových psychologických výskumov sa pozrela na zúbok často podceňovaným vzťahom, ktoré si budujeme počas života so súrodencami, a ich autori prišli so zaujímavými zisteniami. Podľa nich sú nielen vzťahy so súrodencami, ale aj samotní súrodenci pre ďalší vývoj osobnosti človeka kľúčové. 

Výskumníci z De Montfont University a Ulster University spojili sily a pustili sa do pomerne unikátnej štúdie. Zúčastnilo sa jej 571 ľudí vo veku od 17 do 25 rokov, ktorí dostali za úlohu vyplniť rozsiahle dotazníky, skúmajúce najmä duševné zdravie a pohľad na svet. Následné dáta po spracovaní osobných údajov respondentov hovorili jasnou rečou: ľudia, ktorí majú sestry, obstáli v testoch s vyšším hodnotením. V preklade to znamená, že majú väčšiu pravdepodobnosť byť v živote celkovo spokojnejší a optimistickejší.

“Po tom, čo sme porovnali výsledky so staršími štúdiami, to môžeme potvrdiť – sestry podporujú otvorenejšiu komunikáciu a súdržnosť v rodinách. Zvyčajne povzbudzujú svojich súrodencov k väčšej otvorenosti a komunikatívnosti ohľadom ich pocitov, čo vedie k lepšiemu mentálnemu zdraviu,” povedal na margo výskumu jeden z jeho spoluautorov, klinický psychológ Tom Cassidy.

V prípade, že ste vyrastali len s mužskými súrodencami, váš ďalší životmohol tento faktor taktiež ovplyvňovať, avšak trochu odlišným spôsobom. “Bratia majú v rodinách iné vplyvy. Je známe, že vyjadrenie emócie je základom dobrého mentálneho zdravia a sú to práve ženy – sestry, ktoré to v rodinách podporujú. Môže to byť spôsobené aj tým, že muži majú prirodzenú tendenciu nehovoriť o pocitoch,” dopĺňa Cassidy.

Odborníci sa však zhodujú na tom, že mať súrodenca je celkovo pozitívne, a veľa dokáže spraviť aj samotný vzťah, ktorý si so sestrou či bratom počas života budujeme. Vyrastať v spoločnosti súrodencov totiž vplýva na prosociálne správanie človeka, a v prípade pozitívnych vzťahov má za následok rozvoj vlastností ako je väčšia láskavosť, empatiu a sklon k pomoci druhým. 

Foto: nickiswift.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, VZŤAHY & SEX

Comments are closed.