O alkohole a starnutí

| jún 14, 2018

Kto by si nepamätal na sladkú mladosť a bezstarostnosť študentských rokov? Vo veku okolo dvadsiatky môžete bez problémov hýriť celý víkend a v pondelok bez ťažkostí naskočiť na vlnu školských či pracovných povinností. Ani oslava v strede pracovného týždňa nie je nič, čo by sa nedalo prežiť.

Ako však starneme, situácia sa rapídne mení a telo má so zvládaním alkoholu stále väčšie a citeľnejšie problémy. Z jednej prebdenej noci sa zotavujete omnoho dlhšie, po alkohole navyše prichádza aj bolesť hlavy či žalúdočná nevoľnosť.

Podľa odborníkov je to bežný stav, ktorého príčiny pravidelne objasňujú stále nové výskumy. Prečítajte si 4 dôvody, prečo sa s pribúdajúcim vekom odozva nášho organizmu na alkohol stále zhoršuje.

Prelom v 25

Podľa expertov viaceré štúdie preukázali, že ľudský organizmus zažíva vrchol svojich síl tesne pred dvadsaťpäťkou. Týka sa to všeobecnej schopnosti zotavovať sa po záťaži, pričom nezáleží na tom, či ide o večer v meste, závažnú infekciu či zranenie. Po 25-ke efektivita ľudského organizmu vysporiadať sa s nárazovými zmenami veľmi rýchlo klesá. Pokiaľ ide špeciálne o alkoholovú záťaž, veková hranica, kedy sa ešte dá relatívne s prehľadom zvládať, nepresahuje 29 rokov.

Zmena stavby tela

Telo je schopné lepšie spracovať alkohol vďaka svalom, ktoré sú bohaté na tekutiny. Vo všeobecnosti platí, že čím viac tuku máme, tým dlhšie v tele zostáva. S pribúdajúcim vekom však drvivá väčšina populácie hýbe menej, čoho dôsledkom je strata svalovej hmotu a naopak, na jej miesto prichádza tuk. Navyše rozdiel robí aj zmena organického zloženia: svalové tkanivo je zo 75 percent tvorené vodou, v tukovom je vody iba 10 percent. Zvyšuje sa teda aj riziko dehydratácie.

Pozor na enzýmy

Pečeňové enzýmy metabolizujú alkohol a očisťujú organizmus. S vekom však ich produkcia klesá a ani ich efektivita už nie je to, čo bývala. Organizmus sa aj vo vyššom veku snaží bojovať s námahou, chorobami a infekciami, no táto snaha vyžaduje čoraz väčšiu námahu s čoraz menej uspokojivými výsledkami. Logickou príčinou tejto nepriamej úmery je starnutie, ktoré sa nedá zastaviť. Znamená to, že sa po ťažkej noci nebudete zotavovať tak rýchlo a ľahko, ako kedysi.

Viac stresu

Nie je žiadnym prekvapením, že miera stresu sa s pribúdajúcim vekom zvyšuje. Naopak, pitie alkoholu stres uvoľňuje a odstraňuje, aj keď len na krátky čas. A práve v tom tkvie celý problém – eufória netrvá dlho a po odoznení príjemných pocitov mozog začne dávať veci do poriadku. A práve tento stav sa vyznačuje pocitmi nervozity, zvýšeného stresu či v krajných prípadoch dokonca depresie – nič z toho neprispieva k už aj tak nadmernej fyzickej záťaži, ktorá sa s alkoholovými záťahmi spája.

Foto: telegraph.co.uk, zimbio.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, ZDRAVIE a FIT

Comments are closed.