Nezdravé raňajky ako pasca pre mozog

| september 14, 2018

Ako všetci dobre vieme, raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Vedeli ste však, aké následky majú nezdravé raňajky už počas 4 dní za sebou?

Vedci zistili šokujúce fakty ako vplývajú ťažké raňajky na náš mozog a aké zmeny sa v ňom dejú. Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa práve preto, že majú za úlohu organizmus “naštartovať” a poskytnúť mu dostatok energie na fungovanie v dobe, kedy sa od neho očakávajú najvyššie psychické výkony. Aj preto odborníci na výživu neustále prizvukujú ich nadradenosť v jedálnych rebríčkoch. Inými slovami – o to, čo raňajkujeme, treba dbať ešte pozornejšie.

Podľa štúdie, ktorú realizoval tím dietológov a odborníkov na univerzite v Sydney, stačia už štyri dni nezdravých raňajok po sebe k tomu, aby začalo v mozgu dochádzať k výrazným zmenám. Tieto zmeny vedú k nedostatku pozornosti, opantávajú našu pamäť, podobne ako sa to deje u ľudí s obezitou.

Vzorka zdravých a štíhlych ľudí jedla po dobu 4 dní vysokokalorické raňajky, pričom druhá vzorka ľudí jedla zdravšie alternatívy. Tí, ktorí jedli menej zdravé varianty, mali každý deň toastový sendvič a čokoládový milkshake. Druhá skúmaná vzorka respondentov jedla menej nutričné raňajky, alebo polovičnú časť nezdravej varianty.

Pred a po experimente prebehli u každého respondenta pamäťové testy, rovnako ako testy, ktoré preverovali schopnosť učiť sa – teda v prvý a posledný raňajkový deň. Výsledky poriadne prekvapili. Ukázalo sa, že len štyri dni stačia na to, aby tí,  ktorí raňajkovali nezdravo, vykázali omnoho horšie výsledky v oboch testoch.

Tí ktorí jedli tučnejšie jedlá, preukazovali výrazne horšie výsledky. “Kolísanie hladiny glukózy môže zhoršiť metabolizmus a signalizáciu inzulínu v mozgu,” vysvetľuje Dominic Tran, jeden z členov výskumného tímu na univerzite v Sydney s dodatkom, že experimentom sa priblížili k potvrdeniu tézy, že nezdravé raňajky spôsobujú zvýšenie hladiny cukru v krvi človeka. Práve to môže mať negatívny vplyv na pamäť a kognitívne funkcie.

Závery odborníkov sú jasné: zdravé raňajky sú omnoho dôležitejšie, ako si myslíme. Nielen pre telo, ale aj pre mozog a s ním súvisiace psychické zdravie.

Foto: morethanglam.com, runtastic.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, ZDRAVIE a FIT

Comments are closed.