O single ženách a šťastí

| december 10, 2018

Ženy, ktoré sú dlhší čas bez partnera, by zaiste vedeli rozprávať – o nepríjemných otázkach i o tlaku, ktorý je na ne vyvíjaný z viacerých strán. Bez ohľadu na to, akú formu okolie zvolí, výsledok je v konečnom dôsledku vždy rovnaký. Spoločenské nastavenie je v tomto prípade nekompromisné a implikuje, že single status pre ženy nie je prirodzený a mal by byť za každých okolností len dočasný.

Inak povedané, spoločenský tlak stavia nežnejšie pohlavie častokrát do pozície, kedy automaticky očakáva, že v stave “nezadaná” nedokážu prežiť plnohodnotný život. Tejto hypotéze sa pozrela na zúbok rozsiahla štúdia, realizovaná vo Veľkej Británii a zahŕňajúca odborníkov z niekoľkých rešpektovaných univerzít. Jej výsledky prekvapia – hovoria totiž presný opak toho, čo sa nám konvencie snažia roky vtĺkať do hláv.

“Skúmali sme takme 600 žien rôzneho veku a z rôznych sociálnych prostredí. Ukázalo sa, že single ženy sú mnohokrát omnoho šťastnejšie, než si o nich okolie a spoločnosť myslí. Na priame porovnanie so zadanými či vydatými ženami náš výskum nešiel dostatočne do hĺbky, no vychádzame z toho, že napriek všetkej emancipácii, ktorú sme v priebehu rokov dosiahli, je ženy vo vzťahu stále tou, ktorú tento stav stojí viac emocionálnej námahy. To isté platí aj pre záležitosti ako varenie či domáce práce. V tomto zmysle je teda single žena omnoho slobodnejšia,” uvádza Dr. Bella DePaulo, psychologička z univerzity v Harvarde.

Tá istá štúdia ide ešte ďalej. Ukázala, že ženy, ktoré práve nie sú v partnerskom zväzku, lepšie udržiavajú svoje sociálne kruhy. Rozdiel je ešte výraznejší v porovnaní s mužmi. “Rozhodne neplatí, že single ženy sú osamelé. Práve naopak – dokázu prežívať zdravé priateľské vzťahy a omnoho lepšie tak uspokojiť svoje spoločenské potreby.”

 Aby toho nebolo málo, psychologička jednoznačne tvrdí, že single status z nás robí nezávislejšie, sebavedomejšie a sebastrednejšie bytosti. “Nezadané ženy totiž partnerský vzťah nepovažujú za hlavný zdroj svojho šťastia, čo sa v opačnom prípade deje – vedome či nevedome – veľmi často. Taktiež ak sme single, sme viac hladné po učení a spoznávaní nových vecí. Keď rozmýšľame o nezadaných, často opomíname kreatívny, intelektuálny a tiež emocionálny potenciál samoty,” približuje odborníčka.

Z týchto záverov teda vyplýva jedno: byť single nie je o nič horšie, ako byť vo vzťahu a stigma, ktorá nezadané ženy stále obklopuje, je to z veľkej časti neprávom. “Je dôležité uvedomiť si, že nie vzťah nás robí šťastnými. Je to náš vnútorný stav a vzťah k sebe samým – a to platí rovnako pre ženy, tak aj pre mužov,” uzatvára Dr. DePaulo.

Foto: vt.co

Tags:

Category: HOMEPAGE, VZŤAHY & SEX

Comments are closed.