Pôžitok nadovšetko v podaní Michaely Ľuptákovej

| apríl 14, 2019

Etablovaná slovenská módna návrhárka Michaela Ľuptáková predstavila kolekciu svojho ateliéru jar-leto 2019 opäť v podobe samostatnej módnej prehliadky. V priestoroch historickej budovy SKLAD 7 pri bratislavskom nákupnom centre Eurovea mali návštevníci módneho podujatia EUROVEA FASHION FORWARD možnosť vzhliadnuť trendy aktuálnej aj nadchádzajúcej sezóny. Označenie “99“ akoby odpočítavalo, alebo symbolicky odkazovalo na predchádzajúcu kolekciu jeseň-zima 2018/19 pod názvom “100“, inšpirovanú stým výročím založenia Československej republiky. Avšak dizajnérka ponúkla naživo fanúšikom módy iné vysvetlenie pod týmto číselným kódom.

Michaela Ľuptáková predviedla na EFF svoju novú kolekciu “99”.

“99“ ako deväťdesiatdeväť stupňov Fahrenheita, čo sa rovná 37,2 stupňom Celzia. Prekvapivo jednoduché? Prečo nie?! Veď to je priam ideálna letná atmosféra pre skvelú dovolenku a štýlové ničnerobenie. Skrátka -pôžitok nadovšetko.

Pri tvorbe novej kolekcie módna návrhárka vsadila na svoj obľúbený prvok – eleganciu veľkomesta – ktorú nechala vyniknúť v jarnej sviežosti. Letná časť odevov bezpochyby odrazila autorkinu náladu a spomienky spojené s uvoľnenou atmosférou pobytu v exotike. Práve ten je cítiť ako jednoznačný vplyv na paletu farieb – nežná jazmínová, ostrá šafranová, svieže tóny zeleného čaju, sýta škoricová či niekoľko podôb modrej farby oceánu.

Ležérne siluety viacerých modelov zľahka preberajú prvky pôvodného ázijského odevu a zaujímavo kombinujú textilné techniky z ostrova Srí Lanka. Tradičným materiálom je hodváb, ktorý sa ako vo väčšine ázijských krajín vdanej oblasti aj priamo vyrába. Zároveň všetko spolu nenútene a dokonale harmonizuje – more, prales, obloha. Ani populárna téma ZERO WASTE nezostáva v úzadí, nakoľko inovatívne strihy a efektivita rôznorodosti jednotlivých odevov umožňujú maximalizovať využitie látok bez zbytočných zvyškov.

Farby kolekcie stelesňujú hneď niekoľko pojmov zo slovníka módy – monochromatická, tón v tóne, color blocking… Používanie farieb vo veľkých plochách, alebo len jednej na každý model je charakteristickou inklináciou Michaely Ľuptákovej k minimalistickému štýlu v jej dlhoročnej tvorbe. Zmes je skutočne bohatá – modrá ako elektrická, kráľovská, či parížska. Kovové efekty rúžového zlata, jasného striebra a lesk žltých klenotov dopĺňa nežnosť sama v podobe bielo ružovej a púdrovej, cez telovú a béžovú až po farbu rumenca či krvavo červenú s tajomne bordovou. Limetová šťava, bez ktorej leto neexistuje. Nechýba základ v podobe čiernej a bielej, ktorých tieňom je holubičia sivá.

Vzorová paleta tentokrát ponechala prím farbám a objavujú sa v kolekcii jar-leto 2019 veľmi skromne. Animálny motív je zastúpený tigrím vzorom typickým pre ostrov Srí Lanka, achát ako polodrahokam ponúkol zase plastický efekt. Snáď iba klasická štruktúra buklé svyšívanými filtrovými kvietkami vyčnieva z radu hladkých materiálov dominujúcich kolekcii “99“. Kombinovaná technika makramé a sieťovanie efektne oživuje vybrané modely šiat a sukní či doplnkov vďaka kombinácii kovových prvkov a techniky viazania uzlov.

Materiálová skladba je samotný duch kolekcie – hodváb v nespočetných variáciách a farebných prevedeniach! Zmesový hodváb pre praktickejšie využitie vmestskom prostredí. Neoprén ako ďalší zobľúbených amoderných prvkov dizajnérky. Elastické úplety vhladkom prevedení, alebo s flitrovou výšivkou, k tomu buklé vyšívané holografickými flitrami. Kolekciu rovnako nápaditým spôsobom spestrujú doplnky – predovšetkým v podobe opaskov, náušníc a náhrdelníkov. Zmyselné leto pod taktovkou Michaely Ľuptákovej sa môže začať!

Foto: Milan Maršalka/EFF

Tags:

Category: HOMEPAGE, VYCHYTÁVKY

Comments are closed.