Pravda o novoročných predsavzatiach

| január 14, 2021

Nový rok so sebou okrem každoročnej výmeny kalendárov prináša aj novú šancu „začať odznova“, vďaka čomu aj vzniklo pomenovanie zvané novoročné predsavzatie. Niektorí ľudia na nich veria, iní nimi opovrhujú. Či už patríte k prvej skupine alebo na nich neveríte, zamysleli ste sa niekedy nad tým, či sú naozaj efektívne?

 

Každý človek počas života zažíva vzostupy a pády, úspechy, či neúspechy prakticky v každom aspekte svojho života. Čoraz vplyvnejšia davová psychológia nám čoraz viac, a čoraz agresívnejšie diktuje, že do nového roka sa vstupuje s takzvaným „čistým štítom“, a že práve toto obdobie je ideálnou príležitosťou na to, aby sme všetko, čo sme doteraz odkladali začali plniť. Sú však novoročné predsavzatia udržateľné, či efektívne?

Posledné prieskumy ukázali, že priemerný človek dokáže nasledovať predsavzatie maximálne dva týždne. V mozgu totiž prebieha istá chemická reakcia, ktorá ho dokáže na určitú dobu motivovať a produkovať hormón – endorfín, a tým pádom aj pocit satisfakcie zakaždým, keď splní svoj cieľ. Časom sa však tento hormón v ľudskom metabolizme”udomácňuje”, a človek sa už z výsledkov po pár týždňoch necíti taký spokojný a šťastný ako tomu bolo na začiatku. Sú teda predsavzatia len zbytočný mýtus, ako oklamať svoj mozog? Názorov je mnoho, no netreba zabúdať, že motivovaní potrebujeme ostať po celý rok.

Čo sa však stane, keď zameníme slovko predsavzatie so slovom motivácia? Motivácia je veľmi potrebným a prospešným stavom mysle, kedy dochádza k tomu, že máme ľudovo povedané „chuť“ začať so svojim životom niečo meniť, zlepšovať alebo prinajmenšom, robiť. Či už je to chudnutie, čítanie kníh, či zveľaďovanie sa v iných činnostiach, nie len nový rok je ideálnou šancou, kedy začať. Chuť zmeniť si život predsa nemusí byť len čisto novoročnou záležitosťou.

Nezabúdajte, že vy, aj vaše telo si zaslúžite lásku po celý život, čo je tou najlepšou motiváciou ako vykročiť nielen do nového roka, ale do každého nového dňa.

Foto: vogue.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, ZDRAVIE a FIT

Comments are closed.