Načo kancelária?

| apríl 23, 2015 | 0 Comments

Fenomén home office, teda domácej kancelárie, zažíva v posledných rokoch nebývalý boom a všetko nasvedčuje tomu, že tento kariérny trend sa nechystá tak skoro na odchod do úzadia. Príchod a rozmach digitálnych technológií pomaly, ale isto posiela tradíciu pevného pracovného času od deviatej do piatej do histórie. Osobitne sa to dotýka profesií, ktoré k vykonávaniu svojej činnosti potrebujú len dve veci: počítač a pripojenie na internet.

homeoffice

Biznis časopisy tento model predpovedali už pred niekoľkými rokmi a výhody, ktoré z neho plynú, pozná každý, kto si prácu z domu aspoň na chvíľu vyskúšal. Nepredstaviteľné? Vôbec nie. Premeniť kútik vlastného bytu na kus kancelárskeho priestoru je lákavejšie, než kedykoľvek predtým – a ak to charakter vašej práce umožňuje, rozhodne stojí za uváženie. Minimálne pre toto:

 

Ušetrený čas a peniaze

Zrejmá vec – dostať sa každé ráno z domu do práce a naopak, z práce domov, je časovo náročné – prieskumy ukazujú, že priemerný človek, ktorý žije a pracuje v meste, strávi nezriedka len presunom medzi stanovišťami osobného a pracovného života v priemere hodinu denne a viac. Finančná stránka dochádzania do práce je ďalšou záťažou; ani verejná doprava v súčasnej dobe nie je najlacnejšia, nehovoriac o nákladoch spojených s vlastníctvom a prevádzkou auta.

 

 Optimálny manažment osobného života

Pred niekoľkými rokmi, keď sa trend domácich kancelárií ešte len vzmáhal na svetlo biznis sveta, zrealizovali vedeckí pracovníci švédskej univerzity Umea prieskum, aký vplyv má každodenné cestovanie (dochádzanie) na kvalitu života medzi partnermi. A hoci pôvodne s týmto kariérnym fenoménom štúdia vôbec nesúvisela, jej výsledky sa dodnes používajú ako jeden z hlavných argumentov, prečo je home office užitočný. Tým, že dochádzanie na pracovné miesto vypadne z harmonogramu dňa, sa zlepší celková organizácia privátneho života – tieto výsledky možno ľahko podložiť číslami. Výskumníci zistili, že ak jeden z partnerov dochádza do/z práce viac ako 45 minút, zvyšuje to riziko rozchodu až o 40 percent! Stres z cestovania je totiž pre väčšinu populácie príznačný a je len pozitívom, ak ušetrený čas venujete rodine či partnerovi, namiesto sedenia v zápche.

 

Zlepšenie IT znalostí

Ak váš pracovný výkon plne závisí od techniky, je pravdepodobné, že si budete dávať väčší pozor na to, ako čo funguje. Vaše IT znalosti sa samovzdelávaním postupne zlepšia, nakoľko budete nútená vzniknuté problémy promptne riešiť. Nebudete sa totiž môcť okamžite spoľahnúť na fyzickú podporu IT oddelenia, čo sa odrazí na vašej schopnosti pristupovať k technicky problémovým situáciám. A to je u žien obzvlášť žiaduce.

 

Sústredenie = produktivita

Nie každý sa dokáže sústrediť v priestore otvorenej kancelárie, ktorú zdieľa s desiatkou ďalších kolegov. Ticho a pokoj sú pre sústredenie důležité, čo dokazujú aj celosvetové prieskumy. Ich výstupy hovoria jasnou rečou – zamestnanci, ktorí pracujú z domu, sú produktívnejší ako tí v kanceláriách. Má to ale jeden háčik. Absolútne kľúčová je v tomto prípade sebadisciplína. V domácom prostredí, kde zamestnanci nie sú fyzicky kontrolovaní, je vačšie riziko vyhľadávania „rozptyľovačov“, teda faktorov, ktoré s prácou nesúvisia a brzdia ju. Dobré zorganizovanie vlastného času je pre efektívny pracovný proces nevyhnutné, a nezvláda ho každý – treba sa ho naučiť.

 

Hodnotenie podľa odvedenej práce

Spôsob kontroly, ktorý u nás zaviedli najmä pobočky veľkých nadnárodných korporácií, sa osvedčuje a preberá ho čoraz viac zamestnávateľov. Stres z toho, koľkokrát si odbiehate na cigaretu, ako dlho sa zdržíte na obede, či kedy vás šéf pristihne pri „visení“ na sociálnych sieťach, odpadá. Zamestnávateľa totiž zaujíma jedine to, či ste prácu vykonali kvalitne a odovzdali načas.

 

Nové miesta

Kto tvrdí, že home office sa musí obmedzovať len na jediný kútik v konkrétnej miestnosti vo vašom byte? Komu chýba sociálna interakcia a nerobí mu problém sústredenie sa v prítomnosti iných, môže objaviť celkom nové „pracovné“ miesta – napríklad kaviarne, zdieľaný HUB-y a počas pekného jarno-letného počasia pokojne aj kúsok parku.

Category: HOMEPAGE, KARIÉRA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.