Múzeum stroskotaných vzťahov

| marec 13, 2016

Najhoršou vecou na vzťahoch sú ich konce, a to bez ohľadu na to, či sa partneri rozídu v dobrom alebo naopak, konečná bude mať turbulentnú, takpovediac taliansku podobu. Po rozchode veľakrát platí, že to najťažšie obdobie ešte len príde, no emocionálny kolaps zrazu preruší otázka z praktického súdka: čo urobiť so všetkými darčekmi a vecami, ktoré pripomínajú bývalého partnera a samotný vzťah?

Snímka z minuloročného filmu Gaspara Noeho - Láska.

Snímka z minuloročného filmu Gaspara Noeho – Láska.

Samozrejme, správna odpoveď znie: do koša. Teraz ale nie je reč o drahých daroch, ale tej druhej skupine, tvorenej naoko bezcennými zbytočnosťami, ktoré však (častokrát pre oboch aktérov) mali zvláštny význam. A priama úmera naznačuje, že čím dlhšie (teraz už) mŕtve partnerstvo trvalo, tým väčšie bude ich množstvo.

Avšak, počkať. Predsa len je tu aj iná možnosť, ako čierne igelitové vrece a labutia pieseň materialistických symbolov vzťahu na ceste ku kontajneru. Čo ak by ste mohli namiesto vyhodenia tieto artefakty zvečniť – napríklad ako múzejné exponáty?

Múzeum nevydarených, ukončených či inak stroskotaných vzťahov je reálnou myšlienkou, dokonca nie úplne novou a niekde už aj uskutočnenou. Za nápadom stojí dvojica chorvátskych umelcov Olinka Vištica a Dražen Grubišic. Tí stoja za prvým takýmto múzeom, otvoreným v roku 2010 v ich domovskom Záhrebe. Dočasné expozície pritom tento originálny nápad v priebehu rokov od svojho vzniku organizoval aj v zahraničí, a veľmi neprekvapí, že v poradí druhé takéto permanentné múzeum nevznikne nikde inde, než v mekke zaoceánskej modernej kultúry, teda v kalifornskej metropole Los Angeles.

Ako to teda vlastne funguje? Chorvátske duo už vyvesilo výzvu pre záujemcov vystaviť svoj vzťahový artefakt. Podmienkou však je, že musia k predmetu pripojiť aj jeho význam v kontexte vzťahu či samotného rozchodu. Losangeleská exhibícia tak má byť tvorená dohromady stovkou kúskov, ktoré kedysi niečo znamenali pre istú partnerskú dvojicu – a verejnosť sa vďaka sprievodnému textu dozvie aj jej príbeh.

Znie to uletene? Vištica a Grubišic to myslia smrteľne vážne. „Ak ste sa chceli zbaviť emocionálnej záťaže tým, že vyhodíte všetko, čo by mohlo pripomínať vašu bolestivú skúsenosť – nerobte to. Dajte to nám. Zašlite svoj objekt do nášho múzea a podieľajte sa tak na vytváraní kolektívnej emocionálnej histórie,“ píše sa vo výzve, ktorú autori projektu zverejnili na svojej stránke. Trochu ironickým detailom je fakt, že dvojica chorvátskych umelcov v minulosti taktiež tvorila pár. Či prispejú do múzejnej zbierky aj oni vlastným predmetom, zatiaľ nie je známe…

V každom prípade, ide o pozoruhodný nápad, hlásiaci sa predovšetkým o pozornosť viac či menej čerstvo zlomených duší. Zároveň v sebe ukrýva odkaz na šetrnosť k prírode a v neposlednom rade predstavuje zaujímavú príležitosť, ako spomienku na ukončený vzťah „zvečniť“ na viditeľnejšom mieste, než je skládka odpadu za mestom. Sledujte príbeh Múzea stroskotaných vzťahov na jeho oficiálnom Instagrame.

 

Foto: Instagram

Tags:

Category: HOMEPAGE, VZŤAHY & SEX

Comments are closed.