Serenáda farebnej radosti

| marec 26, 2017

Dávno preč sú časy, kedy sa módna scéna nevyjadrovala k spoločenským či dokonca politickým témam. Keď sa pozrieme na jej súčasnú tvár, väčšinou tvorivých procesov a ich výsledkov v podobe kolekcií na móle rezonuje nutkanie protestovať a dávať hlasno najavo svoj – poväčšinou konformný – názor. 

Valentino, kolekcia jeseň/zima 2017.

Valentino, kolekcia jeseň/zima 2017.

Len niekoľko pomerne čerstvých príkladov – značka Dior pod vedením novej kreatívnej riaditeľky Marie Grazie Chiuri nabrala silno feministický diskurz, kým napríklad u Balenciagu zašli ešte ďalej – Demna Gvasalia prerobil statement prvky stále aktuálnej kolekcie podľa grafiky bývalého amerického prezidentského kandidáta Bernieho Sandersa. Inými slovami – dávať najavo svoje postoje je na súčasnej high-fashion scéne v kurze.

Jedným z posledných značkových rajov, nedotknutých touto módnou vlnou, je talianske kráľovstvo elegancie Valentino. O dôvodoch môžeme polemizovať – koniec koncov, značka maestra Valentina Garavaniho bola vybudovaná na nositeľnom vyjadrovaní únikov z reality – tentokrát však nie sú podstatné. Čo je podstatné, je výsledok: Keď sa povie Valentino, každému sa vybavia nádherné šaty s umeleckým dotykom talianskej elegancie a dôrazom na detail. A to je prvok, ktorý rozhodne viac zjednocuje, ako rozdeľuje. S touto filozofiou kráča umelecký šéf Pierpaolo Piccioli, ešte donedávna polovica tvorivého dua, ktoré tvoril s Mariou Graziou Chiuri, dnes neobmedzený kreatívny vládca značky, aj nasledujúcou, tohtoročnou jesenno-zimnou sezónou. 

Ako štartovacie body inšpiračného procesu označil Piccioli dva celkom odlišné kultúrne piliere: viktoriánsku éru a talianske hnutie interiérového dizajnu Memphis Group. Na papieri tieto dva elementy nemajú vonkoncom nič spoločné, no to sa nijako neodrazilo na výsledku, v ktorom tvorili idylickú symbiózu. Kým inšpirácia módou viktoriánskeho Anglicka priniesla do strihového spracovania svoje typické prvky ako vysoký pás, zapínanie ku krku či čižmy v jazdeckom štýle, nábytkový pop-art, poznačený vlnou art deco mal za následok použitie pútavých zmrzlinových farieb a nemenej lákavých umeleckých vzorov. Osobitnú porciu pozornosti si zaslúžia dlhé šaty – tie sa objavujú vo všetkých kolekciách bez ohľadu na sezónu, sú akoby signature kúskami tejto značky. Paradoxne, práve v ich jednoduchosti spojenie dvoch nesúvisiacich inšpirácií do jedného celku vynikne azda najviac. 

Ako to už býva, na estetiku citlivé oko fashionistky prahne po prvých dojmoch. Lákavá a citlivo nakombinovaná pastelová paleta, vzory s nenápadnými artovými odkazmi a skvelá stylingová práca majú za následok, že nezamilovať si outfity z novej kolekcie Valentino na prvý pohľad je skutočne ťažké. Trendové vlny na scéne sú jedna vec, no krásne farby a remeselné spracovanie každého jednotlivého kúsku novej línie Pierpaola Piccioliho pripomínajú romantickú serenádu, oslavujúcu estetickú rovnováhu v modernom jazyku ženskej elegancie. Dom Valentino jednoznačne predstavil jednu z top kolekcií sezóny. 

Foto: vogue.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, TRENDY & SHOPPING

Comments are closed.