YSL múzeum v Maroku

| október 25, 2017

Ak patríte k fanúšičkám dizajnérskej histórie a cestovania, máme pre vás skvelý a veľmi čerstvý tip, ako spojiť obe tieto vášne do jedného výnimočného zážitku. Módny dom Yves Saint Laurent dodržal sľub, ktorý jeho kľúčoví predstavitelia dali fanklubu a klientele minulý rok a otvorili v poradí druhé múzeum, venované životu a dielu jeho zakladateľa.

Novootvorené múzeum Yva Saint Laurenta v Maroku.

Yves Saint Laurent patril k najvýznamnejším návrhárom dvadsiateho storočia. Priekopník francúzskej elegancie sa narodil v Alžírsku, ktoré bolo v roku jeho narodenia ešte francúzskou kolóniou. Nie je preto prekvapením, že sa na rodný kontinent pravidelne vracal a čerpal tam inšpiráciu na svoje famózne kolekcie, z ktorých nejedna sa nezmazateľným písmom zapísala do módnej kroniky. 

Susedné Maroko – a konkrétne mesto Marakéš – si návrhár zamiloval natoľko, že si tu v roku 1980 spolu s partnerom Pierreom Bergém kúpili vilu, ktorá dostala názov Jardin Majorelle. O takmer štyri dekády neskôr tu uzrelo svetlo sveta v poradí druhé múzeum YSL (prvé sa nachádza v Paríži), ktoré zaujme už na prvý pohľad svojou architektúrou, spájajúcou veľkoleposť a moderne jednoduchý dizajn s prírodne pôsobiacimi materiálmi.

Yves Saint Laurent v Marakéši.

Marakéšske múzeum, ktoré otvorili len minulý týždeň, stojí na ploche vyše 4000 štvorcových metrov, pričom 400 z nich pripadá na permanentnú exhibičnú plochu. Hneď prvá výstava je venovaná významnému maliarovi Jacquesovi Majorelle, z ktorého prác čerpal aj samotný Saint Laurent. Nechýba objemná knižnica s viac ako 6 – tisíckami zväzkov, značkový archív, veľké auditórium či kaviareň v príjemnom lokálnom štýle. 

Za zmienku stojí aj fakt, že o exhibičné priestory sa postaral slávny scénograf Christophe Martin. Objekt je tak najnovším prírastkom do cestovateľského wish-listu každej správnej módnej fanúšičky. Ak ste ešte nepomýšľali na výlet do Maroka, teraz je tu konečne oficiálny dôvod, ktorý stojí za to…

Foto: YSL

Tags:

Category: CESTY, HOMEPAGE

Comments are closed.