Lagerfeld vs. Merkelová

| november 23, 2017

Nestáva sa často, že by autority dizajnérskeho sveta prezentovali svoje názory na spoločenské či politické dianie. Existuje však povolanejšia osoba na výnimku, ako je Karl Lagerfeld?

Karl Lagerfeld.

Nekorunovaný cisár francúzskej módnej scény je okrem svojich vyšperkovaných kolekcií, ktoré predvádza ako kreatívna hlava značiek Chanel, Fendi a tiež tej, ktorá nesie jeho vlastné meno, známy aj pomerne podrezaným jazykom a kontroverznými výrokmi, ktoré vypúšťa so železnou pravidelnosťou. Inými slovami – Lagerfeld už stihol uraziť kadekoho, no svetu politiky sa dosiaľ akoby zázrakom vyhýbal. Až donedávna.

Francúzska televízia C8 nedávno odvysielala svoju pravidelnú talkšou s názvom Salut les terriens!, ktorá prilákala k televíznym obrazovkám mnoho módnych nadšencov. Dôvod bol viac ako jasný – jej hosťom nebol nikto iný, ako 84 – ročný nestor francúzskej dizajnérskej tvorby, ktorý málokedy vynechá príležitosť, ako niekoho pobúriť. Téma, o ktorej sa pred kamerami rozhovoril, však prekvapila aj jeho skalných.

Karl Lagerfeld sa totiž pustil do nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, a začal ju ostro kritizovať za nezvládnutú utečeneckú krízu spred dvoch rokov, ktorej následky trvajú dodnes. “Merkelová už prijala milióny prisťahovalcov, ktorí sa integrovali a všetko klape tak, ako má. Nemusela prijať ďalší milión, aby zlepšila svoj imidž ako hriešna nevlastná matka po kríze v Grécku,”, nechal sa počuť známy návrhár pred televíznymi divákmi.

Všetkých tak presvedčil, že servítku na ústa si nielenže nedáva vtedy, keď ide o celebrity či známe osobnosti (stačí si spomenúť na jeho kritiku Pippy Middleton či speváčky Adele), ale aj vtedy, keď príde reč na politickú korektnosť. Do zaujímavej a podnetnej súvislosti tiež dal súčasnú situáciu s utečencami v Nemecku s odsúdeniahodným holokaustom. “Nemecko predsa nemôže zabiť milióny Židov, a následne na svoje územie vpustiť milión ich najhorších nepriateľov,” hneval sa Lagerfeld.

To však stále nebolo všetko. Svoju nespokojnosť s politikou Angely Merkelovej zaklincoval poriadne kontroverzným výrokom, podľa ktorého si jeden z jeho priateľov v Nemecku počas utečeneckej krízy u seba ubytoval mladého Sýrčana. “Viete, čo mu ten Sýrčan po štyroch dňoch uňho povedal? Že holokaust je najlepšia vec, ktorú Nemecko vymyslelo,” šokoval všetkých dizajnér. 

Televízia prijala po odvysielaní talkšou stovky sťažností, no Lagerfeld si už tradične z pobúrených hlasov nič nerobí. Našlo sa však aj pozoruhodne veľa ľudí, ktorí s ním súhlasili, a na sociálnych sieťach mu vyjadrili podporu.

Foto: harpersbazaar.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, OSOBNOSTI

Comments are closed.