CHANEL V HAMBURGU alebo Lagerfeldov návrat domov

| december 13, 2017

Po dvanástich mesiacoch tu máme opäť posledný mesiac aktuálneho kalendária a priaznivci značky s dvoma prepletenými písmenami C v logu vedia, čo to znamená: nastal čas na ďalší diel spektakulárnej módnej skladačky s názvom Métiers d’Art.

Chanel, kolekcia pre-fall 2018.

 Na tej tohtoročnej karavána outfitového luxusu pod vedením Karla Lagerfelda opäť cestovala, aj keď nie ďaleko – aspoň z pohľadu vzdialenosti. 

Voľba lokácie totiž tentokrát padla na nemecký Hamburg. Ten je od Paríža vzdialený len 747 kilometrov vzdušnou čiarou, a, ako je známe, v živote šéfdizajnéra Chanelu zastáva špeciálnu pozíciu. Toto nemecké mesto je totiž Lagerfeldovým rodiskom a zároveň miestom, kde strávil prvé roky života. “Vyrastal som na severe krajiny, blízko dánskych hraníc, takže som mal šťastie – unikol som tomu všetkému. Môj otec tu kúpil sídlo, lebo vedel, že vojna príde,” spomína návrhár s odkazom na vojnové roky, ktoré ho zastihli ako malého chlapca. “Avšak, aj keď sa to tak môže na prvý pohľad javiť, nechcel som, aby táto kolekcia bola vnímaná nostalgicky. Nikdy sa neobzerám naspäť,” pripomenul svoju neortodoxnú autorskú filozofiu.

Karl Lagerfeld.

Skutočný dôvod, prečo sa rozhodol pre symbolický návrat do svojho rodiska, bol podľa jeho vlastných slov výsostne umelecký, neosobný a súvisí s inšpiráciou. “Niesom človek, ktorý žije v minulosti. Všetko, na čom záleží, je tu a teraz – súčasné myšlienky, ktoré vytvárajú mapu inšpirácie. Chanel v Hamburgu nemá nič spoločné so mnou, a ani s Coco Chanel – hoci predošlé miesta prehliadok Métiers d’Art boli vyberané s ohľadom na jej minulosť a lokácie, ktoré mali v jej živote význam”, pokračuje a odhaľuje to, čo značku priviedlo do Hamburgu: prekvapivo, ide o architektúru.

Koncertná sieň Elbphilharmonie, otvorená len v januári tohto roka, sa stala nosnou inšpiráciou nielen pre samotnú outfitovú osemdesiatku, ale stala sa aj miestom, kde mali pozvaní VIP hostia možnosť líniu vôbec po prvý krát zhliadnuť. “Myslím si, že je to najzaujímavejšia moderná budova v Európe. Herzog & de Meuron sú jednoducho géniovia,” prehlásil Lagerfeld o švajčiarskej dvojici architektov, ktorí za stavbou stoja.

Novootvorená Elbphilharmonie v Hamburgu.

A kolekcia samotná? Jej výstavbovým kameňom sa stala reflexia kontrastov a akési hľadanie prieniku dobre etablovaným dizajnovým jazykom Chanelu, ktorý si na prvý pohľad každý skalný fanúšik značky okamžite spojí s jeho dlhoročným tvorcom, a odkazmi na Lagerfeldove tvorivé začiatky. Áno, záchvevy nostalgie v inšpirácii bezpochyby prítomné sú, no môžeme len polemizovať, do akej miery sú naviazané na konkrétne miesto. Predsa len, Karl je parížskym rezidentom už od roku 1952; do hlavného mesta svetovej módy sa presťahoval, keď mal len 17 rokov…

Chanel, kolekcia pre-fall 2018.

Okrem väčšieho dôrazu na klasiku a retro prvky si môžeme všimnúť aj zvýšený akcent na výstabu doplnkov. Nejde len o ich dizajn, ale aj citlivú stylingovú kombinatoriku v rámci jednotlivých outfitov. A ako to už býva, o nič menej spektakulárna nebola ani scénografická výstavba prostredia, v ktorom sa prehliadka odohrala. O majstrovstve autora po toľkých rokoch už nikto nepochybuje, Lagerfeld môže byť spokojný s ďalším úspešným rokom, ktorý zavŕšil symbolickým (aj keď neosobným) návratom k vlastným koreňom. Opäť je čím sa kochať, presvedčte sa: 

Foto: fashionista.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, TRENDY & SHOPPING

Comments are closed.