Plesová sezóna na mólach: V znamení optimizmu

| január 14, 2018

“To, na čo sa pri plesových róbach často zabúda, je fakt, že majú nosiť na ples a malo by byť možné tancovať v nich.” Túto vetu napísala britská módna ikona Daphne Guiness v roku 2012 v článku, ktorý sa objavil v britskej módnej biblii – magazíne Vogue. V tej dobe šlo o veľmi trefnú poznámku: superlatívne fantázie módnych návrhárov o tomto výsostne elegantnom kúsku šatníka, ktoré aj dobre situované ženy využijú nanajvýš párkrát v roku, dosahovali priam orgazmické výšiny extravagantného vrtošenia. 

Delpozo, jar/leto 2018.

Iste, dalo by sa namietať, že kto chce inšpiráciu na dámsky black tie dresscode, nech sa pozrie na zahraničné červené koberce prominentných udalostí – ako napríklad odovzdávanie Oscarov či Zlatých glóbusov. No akonáhle sa na časovej priamke presunieme do súčasnosti, nachádzame prekvapivé zistenie: aj niekdajší prístup kreatívnych tvorcov k prehliadkovým večerným šatám, ktorý ešte nie tak dávno razil heslo “vyblázniť sa dosýtosti”, sa zmenil. Našťastie, k lepšiemu. A v tomto kontexte k lepšiemu neznamená nič iné, ako k nositeľnejšiemu.

Po roku 2017, kedy (aj) svetom módy zmietala vlna akéhosi spoločenského marazmu, ba až pesimizmu (do veľkej miery ovplyvnená svetovým politickým vývojom, o čom píšeme aj v aktuálnom zimnom čísle Woman magazínu), nastáva akési obrodenie. Jeho prvé náznaky možno badať už v jarných kolekciách, predstavených na jeseň minulého roka – a menovite najmä v kúskoch, ktoré môžeme zhrnúť do jednej samostatnej kategórie. Sú ňou večerné šaty.

Zac Posen, jar/leto 2018.

Oficiálne štartujúca tohtoročná plesová sezóna je dobrým dôvodom pozrieť sa na ne zblízka. Dizajnérsky optimizmus sa prejavuje miestami svojsky, no rozoznáte ho na prvý pohľad: má podobu výrazných farieb, bohato koncipovaných vzorov, návratu popularity širokých sukní v princeznovskom štýle, ale aj pomerne decentných doplnkov, ktoré pochopili svoje miesto a neprekážajú róbam potichu plniť svoju praktickú funkciu. Inými slovami: plesovej inšpirácie sa na mólach tento rok urodilo naozaj dosť, a čo je najdôležitejšie – ak si v niektorých prípadoch odmyslíme preexponované stylingové pózy, je do značnej miery skutočne použiteľná. Ak ešte nemáte šaty na tú vašu spoločenskú udalosť roka, tu je niekoľko značkových príkladov, ktoré stojí za to zvážiť…

Alexander McQueen, jar/leto 2018.

Dolce & Gabbana, jar/leto 2018.

Oscar de la Renta, jar/leto 2018.

Erdem, jar/leto 2018.

Emilia Wickstead, Simone Rocha, obe jar/leto 2018.

Gucci, Y/Project, jar/leto 2018.

 

Foto: vogue.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, TRENDY & SHOPPING

Comments are closed.