Dôstojná rozlúčka s cisárom módy

| marec 6, 2019

Parížsky fashion week zažil jednu zo svojich najemotívnejších prehliadok za posledné roky. V Grand Palais módny dom Chanel odpremiéroval poslednú kolekciu Karla Lagerfelda.

Na záverečnom défilé nechýbala snáď žiadna Lagerfeldova múza.

Prostredie známeho parížskeho výstaviska zažilo už mnoho premien, ktoré sa v ostatných rokoch zrodili v hlave nekorunovaného kráľa módy. Či už je reč o vesmírnej stanici, zakliatom lese, supermarkete či vernej imitácii pláže na francúzskej riviére – settingy Chanel prehliadok od Karla Lagerfelda dlhé roky posúvali hranice predstavivosti a vdychovali módnym šou nezabudnuteľnú auru a špecifickú atmosféru, ktorá prenášala prítomných do celkom iného sveta. Inak tomu nebolo ani včera. Lagerfeld premenil Grand Palais na malebnú zasneženú alpskú dedinku.

Jeden podstatný detail avšak predsa chýbal: autor samotný. Lagerfeld sa premiéry kolekcie s názvom Chalet Gardenia, žiaľ, nedožil. Zomrel 19. februára, ako príčina jeho smrti bola stanovená rakovina pankreasu. Úmrtie muža, často označovaného ako “cisár módy”, šokovalo nielen módny svet, ale aj veľké množstvo prominentov a celebrít.

Karl Lagerfeld na poslednej prehliadke, kde sa ešte prišiel na záver pokloniť. Zomrel 19. februára.

Jeho poslednú prehliadku otvorila Cara Delevingne a zúčastnili sa na nej takmer všetky jeho múzy. Mimoriadne emotívne bolo záverečné défilé, počas ktorého sa viacero modeliek (ale aj hostí) neubránilo slzám. Ťaživú atmosféru naznačovali aj ďalšie detaily, ako napríklad kresba Lagerfelda a Coco Chanel s nápisom The beat goes on, ktorej autorom je samotný Karl, ako aj minúta ticha, venovaná spomienke zosnulého dlhoročného šéfdizajnéra. Lagerfelda na jeho poslednej prehliadke, ktorej sa už nemohol osobne zúčastniť, doprevádzali takmer všetky ženy, ktoré možno označiť za jeho múzy poslednej doby: od Penelope Cruz cez Kaiu Gerber až po Adut Akech.

Pokiaľ ide o samotnú kolekciu, tá nijako nevybočovala zo série vydarených experimentov s moderným jazykom ready-to-wear od Chanelu a nebyť šokujúceho úmrtia najvplyvnejšieho muža módneho biznisu pred dvoma týždňami, zaiste by sa zaradila do zoznamu vydarených, avšak po estetickej stránke príliš neprekvapivých línií značky s dvoma prepletenými písmenami C v logu. Pod vplyvom šak vošla do histórie ako posledná kolekcia návrhára, ktorý móde zasvätil celý život a ktorého energia bola bezodnou studnicou inšpirácie pre ďalšie generácie tvorcov. Viac ako čokoľvek iné o tom svedčila záverečná standing ovation, ktorá trvala dlhé minúty.

Spomienkový článok o Karlovi Lagerfeldovi nájdete už čoskoro v jarnom vydaní Woman magazínu, ktoré práve pripravujeme.

Foto: chanel.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, TRENDY & SHOPPING

Comments are closed.