Je naozaj lepšie byť single?

| marec 7, 2019

Ak aktuálne nemáte žiadneho partnera, nie je to v žiadnom prípade dôvod na negatívne emócie. Aj keď neprinášame návod, ako to zmeniť, máme jednu pozitívnu správu. Tou sú dôvody, prečo je lepšie byť nezadaným, ako zadaným. Tých je síce plný internet, avšak tieto uvádza samotná veda – a preto sa oplatí im venovať pozornosť.

Ľudia bez záväzkov vedia podľa prvotných zistení viac oceniť zmysel svojej práce v porovnaní so zadanými rovesníkmi. Okrem toho sú aj viac prepojení so svojimi rodičmi, súrodencami, priateľmi, susedmi a spolupracovníkmi. S týmito zisteniami vyrukovala California University v americkej Santa Barbare. Tá totiž prišla na to, že ľudia sa v dlhodobých vzťahoch či dokonca po svadbe zvyknú viac izolovať.

Podľa spomínanej dlhoročnej štúdie myslia samostatní sebestační jedinci pozitívnejšie ako ľudia žijúci v dlhodobom partnerskom zväzku. Aj preto podľa odborníkov začínajú Američania (a nielen tí) čoraz viac klásť dôraz na spôsoby, ktoré im umožnia žiť čo najlepší a najkvalitnejší život. Nie je potrebné nasledovať žiadne plány pre sebarealizáciu, ale hľadať miesta a ľudí, ktorí nám budú vyhovovať čo najviac.

Dôkazom toho, že si to v zámorí uvedomujú čoraz viac, je aj nasledovná štatistika: v súčasnosti je asi 124,6 milióna Američanov starších ako 16 rokov bez stabilného vzťahu. V celkovom meradle je to teda viac ako polovica. Oproti roku 1976 ide o značný nárast, keďže podľa dobových záznamov bolo slobodných a nezadaných len asi 37% obyvateľov.

Pozor však na dezinterpretácie – vyššie uvedené neznamená, že slobodní sú automaticky šťastnejší. Tieto štúdie sa totiž snažili poukázať najmä na fakt, že by sme nemali podliehať nátlaku okolia a akémusi vzorcu pre ideálny život. Odborníci na ľudskú psychiku odporúčajú riadiť sa svojimi pocitmi a nepodliehať tlaku okolia.

Foto: independent.co.uk

Tags:

Category: HOMEPAGE, VZŤAHY & SEX

Comments are closed.