Zajac, ktorý zlomil rekord

| máj 20, 2019

Na aukcii v USA nedávno padol svetový rekord. V známom aukčnom dome Christie´s v New Yorku sa totiž podarilo predať sochu stvárňujúcu zajaca za neuveriteľných 91 miliónov dolárov – v prepočte necelých 82 miliónov eur.

Rabbit (Zajac) od Jeffa Koonsa prekonal svetový rekord.

Autorom tohto skvostu je známy umelec Jeff Koons. Svoje dielo o veľkosti približne 92 centimetrov vyrobil v roku 1986 z nerezovej ocele. Jeho Rabbit (Zajac) pochádza z početnej zbierky, ktorej vlastníkom bol vášnivý zberateľ moderného umenia, zosnulý americký podnikateľ Samuel Irving Newhouse Jr. Zástupcovia aukčného domu prvotne odhadovali cenu tohto diela na 50 až 70 miliónov dolárov. Stačilo však 10 minút a 40 sekúnd a cena sa začala šplhať na neuveriteľných 80 miliónov. Spolu so všetkými poplatkami teda ide o finálnu čiastku ľahko presahujúcu 91 miliónov v americkej mene. Ako to už v prípade dražieb umeleckých diel svetového významu býva, kupujúci si želal ostať v anonymite.

Táto čiastka znamená, že necelý meter veľká socha v tvare Zajaca sa stala najdrahším dielom žijúceho umelca, aké sa dosiaľ podarilo predať prostredníctvom aukcie. Experti na umenie prisudzujú tomuto artefaktu viacero prívlastkov, no zhodujú sa v jednom: Rabbit vyvoláva na pohľad skutočne rozporuplný dojem. Vzbudzuje totiž dojem roztomilosti aj zlovestnosti, socha je impozantná, no zároveň chladná a prázdna. Kontroverzné meno svetového umenia Jeff Koons jednoducho neostal svojej povesti pri tvorbe Zajaca nič dlžný.

Predchádzajúci rekord držal obraz Portrait of an Artist z roku 1872, ktorý namaľoval David Hockney. Jeho dielo sa v tom istom aukčnom dome vydražilo ešte v novembri za 90,3 milióna dolárov. Jeff Koons opäť potvrdil svoju povesť nielen jedného z najrozporuplnejších, ale aj najžiadanejších umelcov súčasnosti.

Foto: Christie’s

Tags:

Category: DIZAJN, HOMEPAGE

Comments are closed.