Zázrak v tube

| marec 31, 2020

Život bez nej si dnes už nedokážeme predstaviť. Nerozlučný spoločník našich rán i večerov aj nevyhnutná výbava každej kúpeľne. Zubná pasta je súčasťou našich najbežnejších životných rituálov už vyše dve storočia – história starostlivosti o chrup však siaha oveľa ďalej. Na nasledujúcich riadkoch sa vrátime ku koreňom zubnej starostlivosti, zastavíme sa pri niekedy trochu nešťastných historických riešeniach v rámci zubných pást a zistíme, ako sú na tom zubné pasty dnes.

Ku koreňom zubnej starostlivosti

Prvé zmienky o zubnú starostlivosť sa objavili už niekedy pred piatimi tisíckami rokov pred naším letopočtom v starom Egypte, kde si vraj ľudia čistili zuby tenkými rozštiepenými vetvičkami. Babylončania zase o tisíc rokov neskôr používali “na predpis” niečo na spôsob žuvacích polien. Podobné správy máme aj zo starej Indie a Číny.

O prvej zubnej paste sa našli záznamy z Egypta 4. storočia pr. n. l. – vraj bola vyrábaná zo soli, korenia, mätových lístkov a kvetov kosatca. Iné, o niečo menej vábnejšie recepty, spomínajú popol z kopýt hovädzieho dobytka, myrhu, vaječné škrupiny aj vyvreté horniny. Rimania vraj pridávali do čistiacej zmesi na zuby ľudský moč a ešte v 18. storočí sa na čistenie chrupu tu a tam používal spálený chlieb.

Prvé špecializované prípravky na dentálnu hygienu sa objavujú až okolo roku 1800. Najskôr sa používala len samotná kefka s vodou, ku ktorým sa čoskoro pridal aj tzv. zubný prášok, čo bola zmes kriedy, rozdrvených tehál a soli. Na začiatku 20. storočia sa prvýkrát objavujú zubné pasty z peroxidu vodíka a sódy a od roku 1914 sa začal pridávať aj fluorid.

Prvá pasta, ako ju poznáme dnes

Prvé zubné pasty by ste však v tubách hľadali márne. Ešte v 19. storočí boli k dispozícii len v zaváraninových pohároch a keramických dózach. Nevhodné uskladnenie bolo často príčinou rýchleho vysychanie pasty, a tak sa dlhé roky hľadalo lepšie riešenie. Prišiel s ním až syn amerického stomatológa Washingtona Sheffielda. Nechal sa pri štúdiách v Paríži inšpirovať maliarmi a ich farbami v hliníkových tubách a v roku 1892 sa tak objavila prvá zubná pasta v tube.

Od tej dnešnej sa však vtedajšia pasta stále veľmi líšila, a to najmä svojím zložením a účinkami. Prvé zubné pasty pre prevenciu a liečbu citlivých zubov sa napríklad objavili až v druhej polovici minulého storočia. V zubných pastách bolo vtedy znížilo množstvo hrubých prímesí, kvôli ktorým často dochádzalo k poškodeniu zubnej skloviny aj menším poraneniam v ústach.

Zdravý chrup je viac ako polovica zdravia

Dnešná bežná zubná pasta je tvorená približne zo 40% vodou a z 50% látkami, ako je uhličitan vápenatý. Ďalej sú v nej obsiahnuté rôzne penidlá, spojivá, zvláčňovadlá, sladidlá, konzervačné látky, farbivá, arómy a tiež rad tzv. aktívnych látok, ktoré majú vplyv na dobrý stav nášho chrupu i ďasien. Najdôležitejšie z nich sú zlúčeniny fluóru, ktoré zvyšujú odolnosť zubnej skloviny a znižujú jej demineralizáciu. Niektoré soli môžu tiež pomáhať v boji s baktériami v zubnom plaku.

V súčasnosti existuje zubných pást nepreberné množstvo, a to vrátane špeciálnych pást na všetky typy problémov spojených s chrupom. Pre ľudí so zvýšenou citlivosťou zubov je to napríklad Sensodyne, ktorý poskytuje úľavu od bolesti spôsobenej citlivými zubami a zároveň pomáha spevniť zubnú sklovinu. Pre iných sú zase na programe dňa predovšetkým problémy s ďasnami. Aj pre nich existujú špeciálne zubné pasty, napríklad PARODONTAX, ktoré pri každodennom používaní dvakrát denne pomáhajú zastavovať a predchádzať krvácaniu ďasien.

Zubná pasta totiž nie je iba o tom najžiarivejšom úsmeve, ale predovšetkým o zdravom chrupe. Ten je nadmieru dôležitý aj pre celkovú pohodu organizmu a správna starostlivosť oň je niečo, čo by nikomu nemalo zostať utajené. Správna dentálna hygiena má aj svoj vlastný deň – bol ním Svetový deň ústneho zdravia, ktorý pripadá na 20. marca. Správne sa starať o svoj chrup je nutné každý deň, ale teraz s tým môžete napríklad poriadne začať, a to aj s ohľadom na svoje individuálne potreby.

Zdroj a foto: TS

Tags:

Category: HOMEPAGE, ZDRAVIE a FIT

Comments are closed.