12 jednoduchých tipov, ako ušetriť dvakrát

| 24 apríla, 2020

Nik nevie, čo bude, až obmedzenia z dôvodu koronavírusu skončia. Isté je, že už teraz sa oplatí zbyčne nemíňať a premýšľať, ako a kde ušetriť. My vám povieme, ako ušetríte hneď dvakrát – raz vašu peňaženku a raz prírodu, krá vďaka zavedeným opatreniam prežíva znovuzrodenie.

Správy o COVID-19 k nám prichádzajú odvšadiaľ a vzbudzujú obavy o zdravie aj o budúcnosť. Pri všetkej tej neiste dobre padne počuť čosi pozitívne. Napríklad , že kým musíme sedieť doma, príroda sa postupne zotavuje z drastických ľudských zásahov. Pomôcť jej v m môžete aj vy, a  teraz a aj po skončení všetkých obmedzení. Príjemným vedľajším efekm bude vaša tučnejšia peňaženka. 

Varte si doma

Odhliadnuc od ho, že pri domácom varení presne viete, z akých surovín ste si jedlo pripravili, polovary sú balené v obaloch, za kré ste zaplatili a pom ich vyhodíte. Rovnako tak obaly z dovezeného jedla. Že neviete variť? Internet je plný recepv pre začínajúcich kuchárov – nechajte sa inšpirovať!

Čítajte ebooky

Výrobe klasických kníh padne ročne za obeť vyše 130 miliónov stromov. Pridajte k mu výrobu, balenie a rozvoz – a nápor na životné prostredie sa znásobí. E-book ušetrí 22 kníh a tým aj množstvo vody a stromov.

Používajte sypaný čaj

Aj taká malá vecička ako čajové vrecúško je odpad, krý nemusí vzniknúť, keď budete namies vrecúškových čajov používať sypané. Ďalšou výhodou sypaných čajov je, že si ich môžete namiešať presne podľa vašej chuti.

Odolajte sladkostiam s hračkou

Sladkosti s malým prekvapením deti milujú a dospelí sa nimi na chvíľu vracajú do detstva. Pochúťka sa zje, hračka niekde zapatroší a nakoniec skončí v odpade. Pre pár minút zábavy ste vlastne zaplatili za vytvorený odpad.

Jednorazové plienky vymeňte za bavlnenú klasiku

Používanie jednorazových detských plienok je veľmi praktické a pohodlné pre rodičov aj deti. Naša Zem má ale iný názor. Jednorazové plienky ju ročne zaťažia až takmer štyrmi miliónmi n odpadu. Riešením je používanie opakovane použiteľných bavlnených plienok. Neobsahujú chemikálie, nedráždia detskú pokožku a pre životné prostredie sú tiež oveľa menej náročné, než ich jednorazové sestry.

Používajte ekologické zubné kefky

Vedeli ste, že zubnú kefku treba meniť každé 3 mesiace a tiež vždy po chorobe? Zubné kefky z bambusu s prírodnými štetinkami vám poslúžia rovnako ako umelohmotné, len s tým rozdielom, že keď doslúžia, môžete ich zakopať pod najbližší  strom a o pár rokov po nich nezostane ani spy. To sa o umelohmotných kefkách povedať nedá. Mimochodom – cena bambusovej kefky je porovnateľná s cenou umelohmotnej.

Hygienické potreby nahraďte ekologickou formou

Jednorazové odličovacie tampóny poľahky nahradíte bavlnenými tampónmi alebo jemnými hubkami na viacnásobné použitie. Paličky na čistenie uší sú síce podľa lekárov pre naše uši skôr škodlivé, ak ich však naozaj potrebujete, vyberte si ich ekologickú formu. Menštruačné vložky a tampóny tiež tvoria svky n odpadu. Prim sú ľahko, pohodlne a ekologicky nahraditeľné či už menštruačným kalíškom, alebo novinkou – menštruačnými nohavičkami.

Cukrová pasta je lepšia než jednorazové žiletky

Namies nich zvoľte depilačný strojček alebo vosk. Najlepšia je však cukrová pasta, krá je absolútne ekologická a chĺpkov vás zbaví s minimálnou bolestivosťou. Poľahky si ju vyrobíte aj doma: do hrnca dajte 200 g kryštálového cukru, 20 ml čerstvej citrónovej alebo pomarančovej šťavy, 20 ml vody a na slabom plameni nechajte vrieť asi 5 minút za stáleho miešania. Vlažnú pastu natrite na požadované mies proti smeru rastu chĺpkov a stiahnite. Vychladnutá pasta je tvrdá, no vo vodnom kúpeli alebo mikrovlnke raz – dva zmäkne a môžete ju použiť.

Vymeňte balenú sýtenú vodu za domácu

Bublinková voda vám chutí viac než tá z vodovodu a pre si ju vláčite domov z obchodu? Je zbyčné a len vám vyťahuje peniaze z vrecka. Netreba ani hovoriť, že výroba plasvých fliaš, ich plnenie, balenie, doprava a recyklácia sú spojené s vytváraním odpadu, znečisťovaním ovzdušia a míňaním vzácnych prírodných zdrojov. Prim je tu dlhodobo lacnejšie a ekologickejšie riešenie, o krom ste už určite počuli.

SodaStream vám aj celej vašej rodine pripraví sódu s bublinkami presne podľa vášho gusta a vždy, keď na ňu máte chuť. Nemusíte kupovať vodu sýtenú a jemne sýtenú, stačí načapovať vodu z vodovodu a stlačiť prístroj. Umelohmotná fľaša bez škodlivých prísad má životnosť až 3 roky, ešte výhodnejšia je verzia SodaStream CRYSTAL s dizajnovo prepracovanou sklenenou fľašou. Problémom nie sú ani bombičky, kré dostanete na viac než 500 miestach po celom Slovensku, bežne aj napríklad v Kauflande alebo v Tescu. Chcete vedieť, koľko ušetríte so SodaStream-om? Prepočítajte si !

Pestujte vlastné bylinky

Bylinky v chladiacich boxoch sú zabalené v plasvom obale, sušené v papierovom. Prim ich pesvanie je nenáročné, stačí im vhodná pôda a pravidelné polievanie. Rastlinky kúpite za 1 – 2 eurá a po celý rok máte zabezpečený prísun čerstvej chuti. Osviežia vám vzduch v kuchyni aj na balkóne a ich dochucovacie schopnosti sa so sušenými bylinkami nedajú porovnať.

Zachytávajte dažďovú vodu

Dažďová voda je doslova dar z nebies pre vašu hriadky, kvety aj peňaženku. Či už máte záhradu alebo pestujete izbové rastliny, zachytávanie dažďovej vody dokáže ušetriť až 40 % nákladov na polievanie. Pre rastliny je dažďová voda ideálna, tak prečo im ju nedopriať?

Radšej si dajte sprchu ako kúpeľ

Pri krátkom sprchovaní, keď voda netečie, kým sa mydlíte, sa spotrebuje 30 až 50 litrov vody, s umývaním dlhých vlasov je asi 80 – 100 litrov. Pri kúpaní vo vani plnej vody miniete 150 až 180 litrov vody.

 

 

Zdroj: PR článok
Fo: SodaStream, Shuttersck

 

Tags:

Category: HOMEPAGE, TRENDY & SHOPPING