Ako si vybrať vonkajšie žalúzie

| marec 1, 2021

Zorientovať sa v širokej ponuke vonkajších žalúzií môže byť pre laikov oriešok. dávno si nevyberáte iba materiál a farbu. Moderné žalúzie ponúkajú rad užitočných funkcií – od úspor cezinteligentné ovládanie až po zvýšenú bezpečnosť. Chcete, aby boli nielen odolné a ochránili vás pred slnkom, ale tiež aby sa stali dizajnovým prvkom domu?Aby ste boli s výberom spokoj, pripravili sme pre vás praktické rady, na čo všetko sa zamerať.

Z hliníka aj dreva

Predokenné žalúzie môžu mať lamely vyrobené z hliníka alebo z dreva. Najčastejším a osvedčeným materiálom na výrobu vonkajších žalúzií sa stal hliník. Je totiž pevný, odolný a má dlhú životnosť. Hliníkové lamely navyše dobre odrážajú svetlo, takže sú ideálne pre reguláciu teploty v miestnosti,“ vysvetľuje Filip Šimara, obchodný riaditeľnajväčšieho českého výrobcu tienenia CLIMAX, ktorý ponúka lamely až v 24 farebných odtieňoch.

Drevené žalúzie oslovia hlavne milovníkov prírodných materiálov. Ide o netradičné riešenie, ktoré využíva termoregulačné vlastností dreva. Najčastejšie sa vyrábaz borovice, pretože jej drevo obsahuje minimum kazov.

Čo písmeno, to iný tvar

Pri výbere žalúzií pravdepodobne narazíte na ich označenie pomocou písmen. Tieto písmená od seba odlišujú rôznetypy lamiel. Obľúbenou voľbou sú moderné žalúzie v tvare písmena Z, ktorých lamely do seba pri zatiahnutí dokonale zaklapnú, takže do miestnosti nevpustia takmer žiadne svetlo. Pri vytiahnutí zaberú vďaka svojmu tvaru minimum miesta na hornom ráme okna. „Tento typ lamiel majú napríklad obľúbené vonkajšie žalúzie Z-90 Noval. Navyše majú plastové tesnenie, ktoré slúži na presnejšie a tichšie dovretie, uvádza Filip Šimara.

Cenovo dostupné lamely v tvare písmena C majú zaoblené hrany a pri stiahnutí sa navzájom nedotýkajú. Vďaka tomu sú príjemne tiché. Ich najväčšou prednosťou je, že sa dajú naklápať na obe strany. Vonkajšie žalúzie C-80 Ventalnavyše po vytiahnutí tvoria len malý zväzok lamiel. Typ Fmá podobný zaoblený tvar lamiel ako typ C, akurát plochejší. Lamely v jedinečnom tvare písmena T sa vďaka svojmu hranatému tvaru dobre dovierajú a majú veľmi nízke nabalenie.

Na mieru každému oknu

Keď si vyberiete typ, montážna firma príde k vám domov na presné zameranie okien. Užšie lamely o šírke 50, 60 alebo 70 mm sa hodia na zatienenie menších a užších okien. Pôsobia elegantnejšie a nezaberú toľko miesta do šírky okna. Lamely so šírkou 80 a 90 mm potom vyberajte na zatienenie vkoformátových okien alebo vchodov na balkón či terasu. Maximálne rozmery žalúzií záležia vždy na konkrétnom type a s výberom vám poradí profesionálnafirma. Väčšina z nich zatieni plochu až do rozmeru 20 m2.

 

Ochrana nielen pred slnkom

Vonkajšie žalúzie si zaobstarávate hlavne ako ochranu predslnečnými lúčmi. Oproti vnútorným žalúziám dokážu v leteznížiť teplotu v miestnosti až o 10 °C. Ušetríte tak s nimi náklady, ktoré by vás stála prevádzka klimatizácie. Vďakanaklápaniu lamiel môžete súčasne regulovať množstvo svetla v miestnosti aj vetrať. V noci vás vonkajšie žalúzie zase ochránia pred pohľadmi cudzích ľu a svetelným smogom.

Vonkajšie žalúzie môžu chrániť tiež pred vetrom. Napríklad modernácelokovová žalúzia Protal nemá na rozdiel od všetkých ostatných žalúzií rebríček ani textilnú pásku, takževyniká čistým dizajnom, ale pritom je veľmi pev. „Žalúzia Protal odolá aj veľmi silnému vetru o rýchlosti až 88 km/h. Navyše je vybavená dvoma bezpečnostnými prvkami. Prvá poistka zabráni nechcenému vytiahnutiu žalúzie cudzou osobou. Druhá poistka rozpozná prekážku, ktorá sa môže neočakávane objaviť pod lamelami v priebehu sťahovania. Zabráni tým poškodeniu výrobku aj okien a predíde vzniku úrazu,dopĺňa Filip Šimara z firmy CLIMAX.

Na kľuku alebo s motorom

Vonkajšie žalúzie môžete ovládať dvoma základnýmispôsobmi – ručne pomocou kľuky a diaľkovo na motorický pohon. Rozhodnutie záleží nielen na miere pohodlia, ktosi chcete dopriať, ale tiež na technických možnostiach. Pokiaľ si žalúzie montujete do novostavby, je vhodné naplánovať montáž tienenia už vo fáze projektu. Pre motorické ovládanie je totiž potrebné dopredu myslieť na prívod elektrickej energie. Motor a nosnú lištu žalúzie môžete nechať umiestniť do podomietkovej schránky alebo do stavebného prekladu. Dodatočne montované žalúzie sú zakryté viditeľným hliníkovým plechom, ktočiastočneznižuje svetelnosť okien.  

Diaľkovo možno žalúzie ovlád pomocou nástenného vypínača, prenosného ovládača alebo v mobilnej aplikácii. Vonkajšie žalúzie môžete tiež zapojiť do inteligentnejdomácnosti a nastaviť si ich odkiaľkoľvek. Vďaka tomu budete mať doma ideálnu klímu ešte skôr, než sa vrátite z práce alebo z dovolenky. Automatizácia umožňuje ovládaťviac žalúzií súčasne alebo ich synchronizovať napríklad s kúrením.

Viac informácií a inšpirácie nájdete na www.servisclimax.sk

Tags:

Category: HOMEPAGE, VYCHYTÁVKY

Comments are closed.