4 spôsoby, ako naše telo reaguje na rozchod

| október 17, 2017

Rozchod s milovanou osobou patrí k najnáročnejším emocionálnym záležitostiam, no prejde si ním takmer úplne každý. Omnoho viac sa ale prehliada fakt, že má negatívne dopady nielen na psychiku, ale aj na telesnú stránku. Psychosomatika jednoducho funguje – a práve na konci vzťahu sa jej nepríjemná stránka prejavuje naplno. Akými najčastejšími spôsobmi reaguje naše telo na porozchodový nával emocionálnej záťaže?

Úzkosť a problémy so spánkom

Ľudia sú od prírody “naprogramovaní” na potrebu ľudského kontaktu. Akonáhle stratíme milovanú osobu, dostaví sa bolesť a tá dlhodoba spôsobuje úzkosť. Mimochodom, viacero vedeckých štúdií preukázalo, že psychická bolesť po rozchode pôsobí na rovnakú časť mozgu, ktorá je stimulovaná závislosťou na tvrdých drogách – napríklad kokaíne.

Bolesť v hrudníku

Nie náhodou sa rozchod spája s metaforickým zlomeným srdcom. Štúdie ukázali, že sa po ňom môžu dostaviť nervové signály, spojené so skutočnou fyzickou bolesťou. Príćina je jednoduchá – bolesť v skutočnosti existuje v mozgu. Ľudia, ktorí trpia srdcovými ochoreniami, sú po rozchode v ešte náročnejšej situácii: v extrémnych prípadoch sa u nich môže dostaviť arytmia, či dokonca infarkt.

Zhoršenie stavu pokožky

To, že vedľajším efektom depresie je zhoršenie záujmu o svoj zovňajšok, je známy fakt. Porozchodové obdobie sa však okamžite prejaví aj na vašej pokožke, a to jej viac či menej rapídnym zhoršením. Môžu za to stresové hormóny, ktoré zrazu začne telo produkovať vo veľkom množstve. Môžu viesť k vysušenej a strhanej pleti, akné či dokonca vypadávaniu vlasov.

Poruchy stravovania

Jedným z najčastejších porozchodových prejavov je radikálna zmena apetítu, a to oboma možnými smermi. Vedcom sa však podarilo preukázať, že bez ohľadu na to, či strácate chuť do jedla, alebo práve naopak – zajedáte stres, v konečnom dôsledku väčšina ľudí po rozchode priberie na váhe. V dôsledku stresu a psychickej nepohody sa totiž bunky stávajú menej citlivé na inzulín, čo vedie k rýchlejšiemu ukladaniu tuku. Problém ešte zhoršujú možné sprievodné efekty, ako problémy so spánkom či nedostatok pohybu.

Foto: psychologyjunkie.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, VZŤAHY & SEX

Comments are closed.