NEBEZPEČNÁ ALKOHOLOVÁ “DIÉTA”

| november 19, 2017

Spôsobov ako schudnúť, či udržať si štíhlu postavu, poznáme neúrekom a trendy v tejto oblasti sa hýbu vpred neúprosnou rýchlosťou. Nie je to nič prekvapivé – tlak spoločnosti na krásu (ktorá sa stále spája so štíhlosťou) je silný a orientovať sa v tom, čo sú spoľahlivé spôsoby a čo pochybné tipy, je s nástupom internetu ako hlavnej platformy pre overovanie informácií čoraz ťažšie. 

Najnovším znepokojivým trendom, ktorý s touto mimoriadne diskutovanou témou súvisí, je tzv. drunkorexia. Ide o jav, kedy človek odmieta jedlo na úkor alkoholu. Zdá sa to na prvý pohľad ako hlúposť? Nuž, z logického pohľadu ide o veľmi dobre odôvodnený postup.

Alkohol totiž obsahuje kalórie – a nie málo – ktoré sa zákonite prejavia na metabolizme a tiež váhe dotyčného. Tento fakt ešte umocňuje nárazové večerné pitie, ktoré praktizuje veľké množstvo najmä mladých ľudí. Tak napríklad: pol litra piva obsahuje takmer 200 kalórií, čo je ekvivalentom jedného kúsku pizze. Pohár vína zas v závislosti od druhu môže obsahovať podobné množstvo kalórií ako zmrzlina.

V online éteri sa veľmi rýchlo množia skúsenosti ľudí, ktorí s podobným štýlom “diétovania” majú skúsenosti. Príliš neprekvapí ani fakt, že zväčša ide o mladých ľudí medzi 18. a 34. rokom života a z drvivej časti sú to najmä ženy, ktoré sa spoliehajú na to, že vynechávaním jedla si nechajú priestor pre kalórie z alkoholu, vďaka čomu ani po nadmernom žúrovaní nepriberú.

Odborníci však bijú na poplach a poukazujú na to, že ide o veľmi nebezpečný trend, ktorý nemá so zdravým životným štýlom vôbec nič spoločné. Áno, matematika môže na prvý pohľad fungovať, pokiaľ ide o postrach menom kalórie. No zabúda sa na mnoho ďalších faktorov, z ktorých vyčnieva najmä fakt, že jedlo obsahuje dôležité živiny, ktoré nielenže alkohol nemá, ale dokonca ich vyplavuje. 

Ďalšie nebezpečenstvo spočíva v pití na prázdny žalúdok. Okrem toho, že to škodí žalúdku a môže spôsobiť žalúdočné vredy, zvyšuje aj riziko otravy alkoholom. Pravidelné praktikovanie takejto “diéty” môže tiež spôsobiť chronické zdravotné problémy ako choroby obličiek či srdca, taktiež nedostatok vitamínov a minerálov. V neposlednom rade experti prizvukujú, že tento spôsob diétovania je z dlhodobého hľadiska neúčinný, nakoľko vedie k veľmi rýchlemu jojo efektu. V konečnom dôsledku sa preto drunkorexia nielenže nevypláca, ale môže aj vážne ohroziť zdravie toho, kto ju praktikuje. 

Foto: nataliemaclean.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, ZDRAVIE a FIT

Comments are closed.