Najlepšie miesta na život

| december 16, 2017

“Find a city, find myself a city to live in. I will find a city, find myself a city to live in.”

Titul najlepšieho miesta na život na svete získala opäť susedná Viedeň.

Táto veta zaznieva v legendárnej skladbe Cities od new wave kapely Talking Heads už od roku 1979 a kto tento song pozná, ten vie, že sa nesie v duchu, akoby hľadanie dokonalého miesta pre život snáď ani nemohlo byť ľahšie. 

Našťastie, svojím spôsobom je to pravda. Existujú totiž experti, ktorých prácou je zaoberať sa kvalitou života v jednotlivých svetových metropolách. Globálny líder v oblasti poradentsva, americká konzultantská spoločnosť Mercer už 19 rokov vydáva každoročný rebríček miest, ktoré svojim obyvateľom zabezpečujú najlepší, najspokojnejší a najvyrovnanejší život. 

Prieskum, nazvaný Quality of Living Survey, berie do úvahy data spracované od desiatok tisíc ľudí vo viac ako stovke metropol, roztrúsených po celej planéte. Odborníci berú tiež do úvahy objektívne faktory, ako sú napríklad infraštruktúra, doprava, energetické zabezpečenie či kvalita pitnej vody, no nevynecháva ani také “drobnosti”, ako sú možnosti kultúrneho či športového vyžitia.

Ani v švajčiarskom Zürichu sa nežije zle – v globálnom rebríčku skončil na druhom mieste.

Rebríček najlepších miest pre život za rok 2017 je nasledovný: na prvom mieste sa suverénne umiestnilo mesto len pár kilometrov od našich hraníc – rakúska Viedeň. Tá je zároveň mestom, ktoré tento titul získalo najviac krát v histórii.

Nasleduje Zürich vo Švajčiarsku a na treťom mieste sa umiestnil novozélandský Auckland. V prvej pätke nájdeme ešte nemecký Mníchov a Vancouver v Kanade. Nasledujú výhradne európske metropoly: Düsseldorf, Frankfurt, Ženeva, Kodaň a Bazilej. Ten sa vďaka zhodnému počtu bodov o desiatu priečku delí s austrálskou metropolou Sydney

Zoznam sa dá interpretovať rôznymi spôsobmi, no dve veci sú isté. Po prvé, najlepšie miesto pre život máme doslova za rohom, a fakt, že Viedeň v tomto rebríčku víťazí so železnou pravidelnosťou, je jasným dôkazom, že nejde len náhodu. Po druhé, drvivá väčšina (až 8 z 10) miest z prvej desiatky sa nachádza v Európe – najmä v Nemecku či Švajčiarsku. Pre porovnanie – Londýn sa umiestnil až na 40. priečke, najlepšie hodnotené mesto z amerického kontinentu je kalifornské San Francisco, ktoré získalo 29. pozíciu. Ak by ste teda náhodou v roku 2018 rozmýšľali o zmene bydliska, viete, ktoré destinácie sa najviac oplatí zvažovať…

Top 3 uzatvára mesto z opačného konca sveta – novozélandský Auckland.

 

 

Foto: lonelyplanet.com, zuerich.com, reachcoach.co.nz

Tags:

Category: CESTY, HOMEPAGE

Comments are closed.