Skutočná závislosť na smartfóne?

| február 17, 2018

Téma závislosti na telefónoch je v posledných rokoch skloňovaná stále častejšie. Najmä skôr narodená generácia ťažko znáša prítomnosť komunikačných zariadení na stoloch počas rodinných stretnutí či chatovanie, kým sa s niekým rozprávame. Čo však na tento novodobý fenomén hovoria dáta zozbierané odborníkmi?

Najnovší prieskum vniesol viac svetla do otázky: Je Európa skutočne závislá na smartfónoch?

Prieskum pod názvom Smart(phone) relationships realizoval výrobca smartfónov Huawei v spolupráci s analytickou spoločnosťou Ipsos. Projekt si za cieľ stanovil zistiť rozsah používania smartfónov, ich rolu v životoch jednotlivcov a dopady na medziľudské vzťahy. Autori zaujímalo, napríklad, koľko hodín denne majú používatelia telefón pri sebe, na aké činnosti ho využívajú a či s ním zaspávajú pod vankúšom.

Je teda súčasná spoločnosť závislá na telefónoch? Napriek narastajúcim indíciám tohto javu, s ktorými sa stretávame denne, si odborníci nemyslia, že je to také jednoznačné. „Treba skôr hovoriť o nepredpokladaných dôsledkoch rozvoja informačných technológií. Telefón je len zariadenie. Na aké účely či ciele, ako často a zmysluplne, s akými výsledkami ho využívame je výsostne osobná voľba i zodpovednosť,” vysvetľuje sociologička Silvia Porubänová.

Podľa výsledkov januárového prieskumu, ktorého sa zúčastnilo viac ako 6 – tisíc respondentov z dvanástich európskych krajín, až 74 % Európanov si pred spaním aspoň občas prečíta maily, textové správy alebo kontroluje svet sociálnych sietí. 

V susednom Česku je toto číslo ešte o niečo vyššie (78 %) a najviac sa komunikácii priamo z postele venujú Poliaci (82 %). Najzdržanlivejší sú v tomto prípade Slovinci so 64 percentami.

Po prebudení nasleduje v Európe podobný scenár, a to až v 70 % prípadov. Aj preto má počas noci smartfón v posteli – napríklad pod vankúšom – v priemere 11 % opýtaných. Kým v Dánsku spí s telefónom až 15 % opýtaných respondentov, Rakúšania si doprajú zdravší spánok a len 5 % si berie telefón pod perinu. Vedľa postele však odpočíva smartfón 65 percentám Európanov.

Prieskum tiež potvrdil, že väčšina z nás sa cíti bez smartfónu stratená. Máme k zariadeniu takú silnú naviazanosť, že musíme jeho displej neustále kontrolovať. Niekoľkokrát za hodinu sleduje obrazovku telefónu takmer polovica Európy. 

Autori štúdie ale na druhej strane pripomínajú, že žiadna moderná technológia nedokáže nahradiť osobný kontakt. “Sme ľudia a ľudským bytostiam je vlastná potreba blízkeho kontaktu, osobných vzťahov a väzieb. Každý z nás v istých chvíľach s radosťou zabudne na telefón,” uzatvára renomovaná sociologička.

Foto: Huawei

Tags:

Category: HOMEPAGE, ZDRAVIE a FIT

Comments are closed.