Udržateľná móda novej úrovne

| september 27, 2021

O to, že práve módny priemysel má na svedomí značný podiel na znečistení planéty, hádam netreba dlho rozprávať. Aj z tohto dôvodu sa udržateľná móda čím ďalej, tým viac drží na prvých priečkach pretláča a dizajnéri sa snažia ekologickejšie premýšľať pri navrhovaní nových módnych kúskov, ktoré sa skôr či neskôr objavia v našich šatníkoch. Ekologickejšie riešenia v tomto konzumnom svete sú kľúčovým faktorom k ochrane planéty a životného prostredia. A to si uvedomuje aj mladá nemecká návrhárka Emilie Burfeind. Nadaná umelkyňa totiž vymyslela a vytvorila ekologické, úplne biorozložiteľné tenisky, takzvané „Sneature“.

 

Tieto neobyčajné tenisky sú vyrobené  výhradne z obnoviteľných a odpadových materiálov ako sú aj psie chlpy. Membrána obuvi je vyrobená z 3D pletenek psej srsti, pričom na pripevnenie podrážky je použitá guma a plast vyvinutý na biologickom základe.

“Teniska bola rozdelená na funkčné a štruktúrne oblasti (membrána, prechod, podrážka), aby sa testované materiály implementovali vhodným spôsobom, pričom sa zohľadnili funkčné vlastnosti rôznych oblastí.” Z dôvodu možnej integrácie do procesu priemyselnej výroby bola membrána obuvi vytvorená pomocou techniky 3D pletenia. S cieľom priblížiť sa k problému a navrhnúť riešenie bol skúmaný základný faktor ekologických vlastností každého výrobku – materiál. Dizajn je založený na sérii materiálových experimentov s prírodnými vláknami, “ hovorí Burfeind.

Screen Shot 2021-08-25 at 7.18.19 PM

Vzhľadom na ich komplikovanú štruktúru a rôzne materiály, z ktorých sú vyrobené, je takmer nemožné recyklovať obyčajné, konvenčné tenisky. Cieľom nemeckej dizajnérky bolo pobúriť tento mýtus a vytvoriť úplne nový level udržateľnej módy, ktorá neškodí planéte, ale naopak – chráni ju. Hoci je ich dizajn bezpochyby iný, než ten, na ktorý sme pri módnych teniskách zvyknutí, ich myšlienka a idea sú rozhodne niečím, čo stojí za zamyslenie.

Foto: dezeen.com

Tags:

Category: HOMEPAGE, TRENDY & SHOPPING, VYCHYTÁVKY

Comments are closed.